fallback

Природозащитници ще борят пластмасата по родното Черноморие

Основното замърсяване идва от плажовете без концесия, категоричен е един от организаторите на проекта Windtowin

31.05.2018 | 08:13 Автор: Велислав Филипов

По-малко пластмаса, повече море. Възможно ли е Черно море да е свободно от пластмасови отпадъци? Различни природозащитни организации, сърфисти и учени обединяват сили в обща кампания, която да насочи вниманието и да ограничи използването на вредни чаши, сламки, вилици и всякакви захвърлени отпадъци по Черноморието.

Атанас Куцев - продуцент на филма към проекта Windtowin, е категоричен, че проблемът със замърсяването на водите с пластмасови отпадъци е доста сериозен в световен мащаб.

"Въпреки това този проблем не е толкова изследван в България. Не се знае колко точно е замърсено родното Черноморие, а трябва. Идеята на инициативата е хем да е забавно, хем информативно", уточни още Куцев в студиото на "България сутрин".

По думите му инициативата включва надпревара със сърф, заедно с която ще се движи и кораб с учени, които да изследват Черно море и да кажат как може да се справим с проблема. Освен това в самата кампания е включен и концерт в "Маймунарника" на 5 юни.

"Основното замърсяване идва от плажовете без концесия. Когато ивицата е дива, тя не се почиства. Голяма част от пластмасата идва от сушата и от корабите. Нашата цел е хората да обърнат внимание на този сериозен проблем и да видят, че пластмасата е навсякъде около нас", отбеляза продуцентът пред Bulgaria ON AIR.

Той смята, че е доста лесно човек да замени сламката с такава за еднократна употреба, защото "всичко е до навик".

fallback
Още от България сутрин
fallback