България трудно може да вземе суверенно решение различно от това, което вече е обявено първо от Съвета на Европа, а после и от Европейския съюз. Защото това би означавало да оспорим властта на ЕС - нещо, за което нямаме готовност. Така коментира в "България сутрин" дебата за Истанбулската конвенция психиатърът д-р Николай Михайлов.
Гостът на телевизията посочи само двама души, които компетентно са дискутирали въпроса - професорът по конституционно право проф. Пламен Киров и юристът и 4-ти вицепрезидент Маргарита Попова.
Самият д-р Михайлов определя конвенцията като "куфар с двойно дъно" поради чл. 4 от нея, който дефинира понятие извън прекия интерес на текста, а именно - защитата на жените от насилие с английското "gender identity", в превод означаващо "свободно избран пол" по биологична и по социална основа.
Така гостът на Bulgaria ON AIR направи препратка към думите на проф. Киров и обясни:
Под определението "полова идентичност" се включват трансджендери, травестити и други лица със свободно избрана полова идентичност, което означава, че и те попадат в обсега на защита от дискриминация като всички останали жени по биологичен признак.
По думите на д-р Михайлов страната ни е подложена на натиск от ЕС и заради европеизацията, през която минаваме, както и през конвенцията, която пък цели да внесе европейски навици и да защитава жените.
"Конвенцията, освен че внася идеята за защита и идеология, трансформира основни начела на българския живот, традиция и закони, а публичността казва, че няма риск в тази сфера, само лош прочит", изрази мнението си психиатърът.
Чисто политически българските управляващи не могат да си позволят лукса, защото са такива каквито са, да отстояват дори и интегритета на Конституцията, отсече той.
преди 6 години
преди 6 години