Защитата на банкоматите ще едно вечно състезание между "добрите и лошите", защото банките винаги търсят компромис между сигурността и удобството на клиента. Това заяви в "България сутрин" банкерът Левон Хампарцумян.
За 6 месеца станахме свидетели на 11 взривени от бутилки със сгъстен въздух банкомати, а днес друг бе обран по същия метод в Сапарева баня, а обирджиите се укриват в района на село Боснек, област Перник, където полицаите претърсват.
Гостът на телевизията бе запитан дали става въпрос за атака изцяло срещу банките?
"В криминалния свят има моди на най-различни неща. Явно сега е модата на микровзривовете на банкомати", смята банкерът.
Пред Bulgaria ON AIR Хампарцумян посочи, че има начин как банкоматите да станат по-устойчиви и визира два варианта: или по-малко пари да се съдържат в тях, или устройствата за теглене на пари да се поставят на по-трудни места.
Но всичко това би било едно непрестанно състезание, продължи експертът, като отбеляза, че никой не би искал да "влиза в едни бронирани клетки", при които идентифицирането отнема твърде много време.
Банкерът коментира и миналата на първо четене тема за налагането на таван на кешовите разплащания до 5 хил. лева, като обясни, че тенденцията се използва в световен мащаб.
"Световна практика е кешът да се ограничава. Понякога законово, друг път по естествен начин, както е в Исландия, където всичко е дигитално и сравнително лесно", даде пример Хампарцумян.
По думите му нивото от 5 хил. лева отговаря на средноевропейското такова, като първоначалното предложение за таван от хиляда лева е непрактично, категоричен бе банкерът.