България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Избяга, защото беше обиден: Историята зад снимката на Сюлейманоглу и Живков

Разказ от първо лице на фотографа на Investor Media Group Олег Попов

27.09.2017 | 10:15 Редактор: Мария Аладжова
Избяга, защото беше обиден: Историята зад снимката на Сюлейманоглу и Живков

Новината за влошеното здраве на Наим Сюлейманоглу отвори път на стари спомени, свързани с легендарния спортист.

Един от тях е снимка, направена през 1986 г. от фотографа на Investor Media Group Олег Попов - тогава млад фоторепортер в БТА - на която е запечатана срещата между Тодор Живков и Сюлейманоглу.  

"Бях започнал да давам дежурства. Дежурства означава една седмица да си с костюм и да чакаш да се обадят, за да отидеш да снимаш нещо, свързано с първите ръководители на държавата и партията. В един момент звънят от ЦК и казват: "Искаме фоторепортер до половин час в сградата". Естествено дежурната кола ме взима, ние сме в ЦК. Качват ме горе и ме вкарват в кабинета на Тодор Живков и вътре заварвам Тодор Живков, който стои сам. Няма никой друг", разказа Олег Попов в "България сутрин".

Учудването му било голямо, тъй като на подобни събития обикновено се изпращали няколко фотографа - от БТА, от националния архив, личния фотограф на Тодор Живков и от Българската телевизия.

"Очевидно това беше бързо направена ПР акция, защото единственият човек, който бе в кабинета, бях аз", добави Попов.

Малко след това влиза и Наим Сюлейманоглу. Двамата с Тодор Живков се ръкуват, разговарят, а две седмици след срещата им щангистът бяга от България.

"Фактите около тази снимка са, че това момче е един голям спортист, уникален спортист. Той просто е създаден за вдигане на щанги. Ако не беше Възродителният процес, този човек щеше да направи три олимпийски титли за България. Аз съм убеден в това. Както се разбра, след 90-та година той говори много обстойно за това защо е избягал. Той е бил изключително обиден", анализира прочутия ни фотограф.

Събеседник по темата бе и Красимир Ангелов - редактор в Dnes.bg, който добави:

"Истината е, че Сюлейманоглу далеч няма лоши чувства към България, въпреки първите години. Дори напротив - често се връща почти всяко лято в България. Част от най-големите му приятели са точно българските щангисти от 80-те години и той не един път го е казвал".

Според Ангелов загрижеността на Турция относно състоянието на спортиста е нормална и обяснима с това, че през 1987 година Сюлейманоглу става първият олимпийски шампион на Турция от 20 години към тогавашна дата.

Именно роденият в България щангист представя Турция на най-високо ниво по време на Олимпийските игри.

"Той е истинска легенда, не само на щангите, не само в Турция, а по принцип на целия олимпийски спорт. Трябва да отбележим, че има единствено 4-ма щангисти, които са станали трикратни олимпийски шампиони и първият е Наим Сюлейманоглу", поясни Ангелов.