Началото на политическия сезон бе белязано и от първи за периода протест. В понеделник пред парламента се събраха недоволни граждани, които настояха за избиране на служебно правителство, изразиха и несъгласието си с цените на тока и парното и настояха за по-високи пенсии.
"Локални протести непрекъснато има. Такива обществени реакции са нормални и естествени. Според мен ще има такива по различни поводи. Но аз очаквам много кротко и стабилно да си дочакаме председателството", коментира социологът Мира Радева в "България сутрин".
"Не виждам потенциал нито в общественото мнение, нито в самия политически контекст основание за очакване на някакви сериозни промени. Хората си дават ясна сметка, че в момента в тази разбунена Европа, в този разбунен международен контекст, ние трябва да се държим кротко и стабилно, защото предстои председателството. Най-страшното е че на този фон проблемите си остават", добави тя.
Събеседник по темата в студиото на Bulgaria ON AIR бе и политическият психолог Антоанета Христова. Според нея събирането пред НС в понеделник не е било случайно, а своеобразно "пробване на средата" и на общественото мнение.
Стои обаче въпросът кой е организаторът на протеста:
"Почти няма някой, който, когато го накарат да излезе на улицата, да не си зададе въпроса кой го организира. Практиката в България през последните години показа, че трябва да се съмняваме, което не е добре. Това убива гражданската инициатива, защото съмнението те кара да се въздържиш, даже когато искаш да изразиш позиция", посочи Христова.
Чуйте пълния разговор във видеото.