fallback

Трябва да се намери баланс между природата и бизнеса, категоричен е експерт

С поправките в Закона за опазване на околната среда отпадна втората инстанция за обжалване на ОВОС

09.08.2017 | 08:49 Автор: Василена Василева

Нужно е да се постигне баланс между това да браним природата си и икономическата активност на страната ни. Проблем със спазването на срокове и бавността и мудността на българските институции винаги е имало. Но е факт, че държави като Германия, Франция и Швейцария са намерили начин да се справят с подобни препятствия. Значи не е невъзможно, посочи в студиото на "България сутрин" зам.-председателят на управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Кънчо Стойчев.

Президентът Румен Радев наложи вето на промените в Закона за опазването на околната среда, които депутатите приеха в последния работен ден преди лятната си ваканция.

Екоорганизации настояваха държавният глава да наложи вето на текстовете, докато от Камарата на строителите призоваха Румен Радев да подпише приетия закон.

С поправките отпадна касационният контрол върху решенията за приемане на оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) за обекти от национално значение, обявени с решение на МС.

"Екоорганизациите, които поискаха от президента Румен Радев да наложи вето на текстовете в приетия закон стигнаха до крайности. Всеки, който се е занимавал с бизнес в България се е сблъсквал с рекет", категоричен бе Кънчо Стойчев.

Пред Bulgaria ON AIR Петко Ковачев от Института за зелена политика пък допълни, че заповедта, която бе наложена от министъра на околната среда Нено Димов не е била проблем за никого. 

"Унищожаването на природата е безвъзвратен процес. Над 90% от българските граждани са на мнение, че икономическият растеж не бива да я застрашава. За съжаление обаче все още в страната ни не е намерена онази златна среда, която да работи в интерес на всички", коментира още Ковачев.

fallback
Още от България сутрин
fallback