Когато човек има ниска самооценка е готов на всичко, за да получи одобрение. Комбинацията от лесния достъп до направата на снимки и нуждата на човек да бъде харесван, води до все повече жертви на опасните селфита, голяма част от които са деца.
Статистиките сочат, че само в Русия са загинали над 100 човека при опит да си направят екстремна снимка, обясни в студиото на "България сутрин" Анна Тодорова, психолог и психотерапевт.
"При тийнейджъри донякъде е обяснимо, защото външното одобрение е почти всичко за тях. Това им дава възможност да покажат колко по-различни и талантливи могат да бъдат. Доста по-притеснително е обаче, когато един възрастен рискува живота на детето си, защото той на практика осъзнава опасността", заяви тя.
Последните "модни" тенденции наложиха практика хората масово да се снимат от високи опасни места.
И ако до скоро едни от най-малките почитатели на опасното хоби бяха едва 10-годишни, преди ден съдът реши да осъди на две години затвор мъж, който провеси бебе през прозореца, за да привлече лайкове във Facebook.
Няколко месеца по-рано пък руският модел Виктория Одинцова рискува собствения си живот, като увисна буквално във въздуха, без никакви предпазни средства, за да заснеме фотосесия от 73-етажна сграда в Дубай.
Пред Bulgaria ON AIR фотографът Велислава Каймаканова-Ножарова беше категорична, че подобни действия нямат нищо общо с изкуството.
"Има хора, чията работа е обвързана с Facebook и Instagram и правят това само заради рекламата. Друг е въпросът обаче кой им връчва подобни задачи", посочи още тя.
Велислава Каймаканова-Ножарова допълни още, че според нея родителите имат огромна вина, защото ако едно дете бива дарявано в любов и внимание, едва ли ще има необходимост от подобна популярност в социалните мрежи.