Блокирани профили във Facebook през последните две седмици станаха повод за дискусия - защо някои потребители биват докладвани и кога правото на лично мнение минава законовите бариери? Темата в "България сутрин" коментираха адвокатът Николай Хаджигенов и активистът Иван Бонев. И двамата са били с докладвани профили заради мнения, изказани в социалните мрежи.
"Цензурата започва да бъде все по-явна и все по-определяща за събитията, които се случват в държавата. Няма значение кой каква теза защитата, цензурата съществува", категоричен бе Бонев. Той изрази тезата, че най-често били докладвани профилите на потребители, защитаващи традиционните ценности.
И Бонев, и Хаджигенов се съгласиха, че във виртуалния свят има много по-строг контрол над публикации и изказвания, който би следвало да съществува и в реалния живот. На практика се оказва, че не е така.
Противно на Бонев обаче юристът не се съгласи, че във Facebook има цензура: "Няма цензура, по-скоро социалните мрежи имат някои несъвършенства, от които се възползват злонамерени групи хора. Това не е за първи път", посочи Хаджигенов.
Нещо повече - в онлайн пространството се е зародила професията "докладчик", разказаха събеседниците в студиото на Bulgaria ON AIR - хора, които следят написаното на определена група единомишленици, а след това ги докладват.
"Има масова вълна на хора, които са в едни кръгове и точно тия хора сме блокирани за сходни публикации", коментира Бонев.
"Мрежата е пълна с откровено дискриминационни и престъпни коментари. Трябва да се направи разграничение между право на мнение и тях", добави Хаджигенов.
Пълният разговор - във видеото!