От една страна казваме, че имотните декларации са бутафорни, а от друга, когато се появят големи суми - реагираме. Тогава, кое е по-добре? Да декларираш или да не декларираш в тази ситуация? Това попита Петър Чобанов, бивш министър на финансите в студиото на "България сутрин".
Политиците декларираха имотите и парите си, съобщи Сметната палата миналата седмица. Впечатление направи сумата, представена от депутата Делян Пеевски - почти 8 млн. влогове в страната и 4 млн. и половина от такива в чужбина.
Журналисти, гости на Bulgaria ON AIR, се обединиха около мнението, че липсва законодателен орган, който да контролира и проверява имотните декларации. "Има достатъчно органи", заяви Чобанов, но веднага бе запитан "Вършат ли си те работата?"
"Господин Пеевски е най-проверяваният човек в страната. Излиза голяма сума пари, но тя си има своите обяснения. Най-вероятно ще ги чуем. Веселин Марешки е бизнесмен отдавна, който също е проверяван и ще разберем до какви изводи ще доведат тези проверки", отговори бившият финансов министър.
Гостът на телевизията коментира и темата за фалита на банка КТБ от 2014 година и по-конкретно изказване на политика Муравей Радев от 2015 г., в което той твърди, че именно Петър Чобанов стои в основата на случилото се тогава.
"Бях предложил част от банката да продължи да работи, но политиците в парламента по това време отхвърлиха предложението. Само ДПС одобри закона за заздравяване на КТБ", посочи Чобанов.
Той бе категоричен, че изказванията на Муравей Радев са неоснователни.