fallback

Хакери искат откуп, за да възстановят данните ни в мрежата

За да се защитите, ползвайте бекъп-резервно копие, каза в "България сутрин" Димитър Ганчев

25.10.2016 | 08:06

Компютърен вирус е програма, която се саморазмножава. Това е необходимо и достатъчно условие. Ако една програма не се размножава, тя не е вирус, независимо какви други атаки извършва. Същевременно, ако една програма се размножава, то тя е вирус, дори и нищо друго да не прави. Това обясни в предаването "България сутрин" по телевизия Bulgaria ON AIR специалистът по компютърна вирусология от БАН Веселин Бончев.

Той обясни, че в мрежата данните ни се шифроват, а не криптират.

По думите на представителя на "Интернет обществото" Димитър Ганчев експертите, които трябва да защитават данните ни, седят пред клавиатурата.

"Всеки сам трябва да понася до някаква степен отговорността за личната си онлайн хигиена. Това не са вируси, които се разпространяват сами. Хората сами правят грешката да се заразят. Това е грешка на потребителя", уточни Ганчев. 

Според него, каквото и да направим, може да стане грешка. Днес ще е криптовирус, утре ще е друго.

"Не отваряйте атачните файлове, проверявайте източниците. Ползвайте антивирусни програми. Изключвайте някои ненужни плъгини на браузърите, ако нямате непосредствена необходимост", съветва още представителят на "Интернет обществото".

Специалистът по компютърна вирусология коментира, че вирусите причиняват щети, които според ФБР за 2015 година са 24 млн. долара, а за първите три месеца на тази година са около 209 млн. долара. 

"Това не са само парите от платени откупи, но и щетите, които са причинени на компаниите, за да си възстановят работата по компютрите", допълни още той.

Бончев твърди, че има три основни вектора за разпространение на тези вредителски програми. 

"Единият е през спам - той е свързан с Ransomware (шифроващи вредителски програми). Не цъкайте върху прикачените файловете, пристигащи по електронната поща. Другият сериозен вектор са така наречените "вредителски реклами". Това са реклами, които съдържат скриптове, джаваскрипт и тн. Съветвам ви да си сложите блокиране на рекламите, защото в тях има вредителски програми. Третият вектор е компрометирани сайтове - сайтове със съмнително съдържание", посочи в студиото на "България сутрин" специалистът по компютърна вирусология от БАН Веселин Бончев

Според Ганчев не е задължително изнудването да се превръща в индустрия и да е за пари. 

"Атаките са с най-различни цели", каза той, а според Бончев атаки има много и съответно нападатели има всякакви. "Тези атаки се провеждат чрез устройства, вързани за Интернет".

По думите на Ганчев никъде по света не се съхранява важна информация в Интернет.

"Спазвайте онлайн хигиена. За да се защитите ползвайте бекъп-резервно копие. Антивирусни системи също ползвайте, но не разчитайте на 100 процента тя да ви предпази", заключи той.

 

fallback
Още от България сутрин
fallback