Метеорологичната станция на връх "Мусала" постепенно ще започне да работи. Това коментира директорът на НИМХ към БАН д-р Христомир Брънзов в България сутрин. Той посочи, че временното затваряне на станцията е случай, който доста се преекспонира и се използва за други цели.
"В резултат, на което в тази станция вместо пет човека, необходими за екип на работа, останаха трима. Вариантите пред ръководството бяха два - единият го знаете, защото той беше изцяло в нашите ръце и той е надбягвайки се с настъпващата зима, да успеем да консервираме и да запазим станцията, докато успеем да комплектоваме екип, който да започне работа там. Това е вариантът, който беше възможен", обясни д-р Брънзов.
Вторият вариант зависеше от волята на тримата останали наблюдатели, заяви той. По думите му за щастие този вариант от понеделник е реализиран.
"Тези хора трябваше да преподпишат трудовите си договори и вместо месторабота на връх Мусала, да бъдат с месторабота София. Това вече ми дава възможност да ги командировам за по една седмица на станцията на Мусала. С това избягваме затварянето и консервирането на станцията, осигуряваме постоянно присъствие в нея и възстановяваме климатичните измервания, които са три пъти на ден, тоест решаваме проблема да не бъде прекъсвана редицата от климатични данни", обясни той.
Според него първият вариант не е бил катастрофата, която някои са се опитвали да я представят, тъй като на 100 метра от тази станция има друга.
Д-р Христомир Брънзов съобщи в ефира на Bulgaria ON AIR и добрата новина, че от Финландия е пристигнала автоматична станция, с което високопланинска станция Мусала ще стане най-модерната високопланинска станция в България.
По повод закриването на други станции, директорът на НИМХ към БАН коментира, че ще има преструктуриране, защото голяма част от тях не са представителни в метеорологичен смисъл.
Една станция трябва да бъде на точно подходящо място, за да бъдат данните данни, обясни той и добави, че ако има бели петна ще бъдат разкривани станции.