Обществото ни има още много какво да чуе за донорството. Това заяви Мариела Куртева, която е председател на фондация "Майки за донорството" в България сутрин.
"Най-големите страхове са, че самата процедура води до някакви здравословни и некомфортни състояния, което не е така. Най-масовият страх е, че не се дарява яйцеклетка, а дете. Всъщност се дарява една клетка", обясни тя.
Към Фондацията са се обърнали над 2500 души, коментира тя. По думите й около 200 от тях са мъже, които са дарили семенна течност, докато близо 2300 са жените, които са майки и са дарили яйцеклетки. Срещу тези 2500 души стоят някъде 50 000, които имат нужда от помощ.
В България двойките с репродуктивни проблеми са над 250 000, посочи Куртева. Според нея много е притеснителна тенденцията млади момичета на по 23-24 години, които доказано имат нужда от донорска яйцеклетка.
Донори могат да станат жени под 35 години с поне едно дете, поясни Куртева. По думите й преминава се обстоен лекарски преглед, от който да се прецени дали всичко е наред. Процедурата трае 12-13 дни и не е болезнена. Тя е внимателна, стриктна, има лекарски стандарти, добави тя.