"Единственият начин за промяна в политическото устройство са конституционните реформи. Единственият начин за смяна на властта са изборите. Всякакви опити да се използват други инструменти и още по-малко военна сила и натиск са абсолютно недопустими през XXI век. Видяхме какви последствия претърпя Африка от така наречената Арабска пролет и абсолютното неразумно отношение на Европа и САЩ, а днес сме потърпевши всички."
Така заместник-председателят на АБВ и бивш министър на вътрешните работи Румен Петков започна коментарът си в Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR по повод Турция. По думите му ескалирането на напрежението в Турция, чистките, арестите, бруталната разправа с толкова много хора, без съд и присъда - най-малкото смущават и така не се прави.
"Няма как за 2 часа да констатираш, че 3000 магистрати едва ли не са планирали, според посланика на Турция в едно от изявленията му - преврат с участие на военните", смята Петков.
Част от европейските ръководители, които вървят след събитията, настояваха за Турция да се направи сериозен компромис за членството й в ЕС, припомни Петков. Според него има един процес, който показва неспособност на европейските институции да анализират определени тенденции, да правят обективен анализ и оценка. Петков даде за пример отношението към медиите в Турция, към определени опоненти, свалянето на имунитети, гражданските протести.
България е най-потърпевша от нестабилността в Турция, посочи Петков. По думите му страната ни е неспособна да приеме огромен бежански поток и затова трябва да гарантира границата си и тази на ЕС.
"Съвсем уместно се поставя на първо място въпросът с бежанците и способността да гарантираме нашата сигурност. Няма как да не възникне въпросът "Колко години ни трябват да направим ограда, която Унгария направи за няколко месеца?" Колко години ще трябват да се приключи този въпрос и да отпадне това напрежение, което го има в Гранична полиция и другите правоохранителни органи", заяви Петков.
Според него българското общество не е обективно запознато дали има посегателства върху тази ограда и какъв е цялостният проблем. По думите му остава впечатлението, че с тази ограда се вършат нередни неща, а Парламентът на няколко пъти облекчи процедурите за изграждането на оградата, от което нищо не последва - това е или неспособност на МВР да изгради оградата, или нежелание, или участие в схеми против националния интерес.
Няма как да не ни безпокоят и сигналите за канали по границата, добави Петков. По думите му изключително важен въпрос е превенцията, а тя трябва да бъде концентрирана в разузнаването и в оценката на риска от засилване на бежанската вълна.
"Антитерористичният закон в тази ситуация, според мен ще бъде подкрепен без уговорки, въпреки че вътре в текстовете има много проблеми. Заложени са мерки, които имат откровено репресивен характер. Той ще бъде подкрепен, защото този, който не го направи, ще бъде сочен като човек, който пречи на България да създаде правната си уредба за борба с тероризма, което не е така", коментира още Петков.
Според него чрез антитерористичния закон се създават едни условия за разчистване на едни политически и бизнес неудобни. Петков определи като добро решение изслушването на спецслужбите днес.
Запитан дали БСП и АБВ ще тръгнат заедно към Дондуков 2, Петков отговори с "фалстарт".
"Не разбираме БСП. От 2 години настояваме да проведем среща за политики, да уточним точни политически параметри и ангажименти. По различни причини, тя не се състоя. Какъв е проблемът? БСП очевидно бави президентската си кампания, но по този начин бави на цялата левица кампанията", посочи Петков.
"С цената на много скърцане със зъби, ние от АБВ ще изчакаме и процеса на номинации в БСП, защото ако търсиш печеливша кандидатура, подходът е по-различен. БСП влезе в схемата на ГЕРБ", добави Петков.
Румен Петков коментира и темата за АЕЦ "Белене". Според него по-добрият вариант е строеж на Централата.