Фондът за лечение на деца в чужбина работи. Това коментира неговият директор проф. Владимир Пилософ в Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR. По думите му през изминалите над 2 месеца за лечение в чужбина са изпратени поне 150 деца.
Проф. Пилософ коментира и сигнала на баща на момиченце, лекуващо се в Германия, че по вина на Фонда, тя няма квартира. По думите му случаят е бил много тежък, но проблемът вече е решен.
Това беше потвърдено и от бащата Николай Иванов.
"Проблемът е решен, благодарение на българския Фонд, за което съм много благодарен. Човекът направи всичко възможно, за да тушира проблема и да намери решение", посочи той.
Иванов обаче заяви, че е притеснен от лошата комуникация с Фонда. По думите му служителите не четат имейлите и съответно не им отговарят. Според него те разчитат на устната комуникация.
Служители на Фонда са разговаряли по телефона многократно с Иванов, отговори проф. Пилософ. Според него обаче никой не се замисля и не обсъжда същностните проблеми на Фонда.
"Фондът е една инвестиция на държавата в детското здравеопазване. Около 12-13 млн лева годишно се изразходват от този Фонд. Само около 1% са от дарения, докато по-голямата част от парите идват от данъците", обясни проф. Пилософ.
Фондът е една особена структура и не е само една администрация, която прехвърля папки или само осъществява логистиката с хотели, добави той. По думите му администрацията му се състои от 8 души, които работят напрегнато, за да покрият всички нужди.
"Обществото задава ли си въпроса защо се налага да пращаме деца за лечение в чужбина? Няма отговор и дискусия по тези въпроси", подчерта проф. Пилософ.
Той посочи още, че Фондът съществува от 2004 г. и към момента няма направен нито един анализ за цялостната му работа.
Преди няколко дена Десислава Хормузова – член на Обществения съвет на Фонда за лечение на деца в чужбина заяви за Bulgaria ON AIR, че е притеснена от проекта за нов правилник на дейността на Фонда. Тя предложи той да бъде свален и оттеглен от Здравното министерство и призова да се създаде работна група от широк кръг експерти, граждански организации и всички заинтересовани, които да изготвят нов правилник.
Правилникът заради това е поставен на сайта на Министерството, за да се обсъди, отговори проф. Пилософ.
"Целта на промените е единствено да бъде подобрена работата на Фонда. Второ - тя да стане по-експедитивна, по-рационална и съобразена със сегашното състояние на българското здравеопазване и възможности. Както и необходимостта от подобряването на контактите с чуждите болници, защото те в момента са развити на случаен принцип", коментира той.
преди 8 години