Наричат Рибново шареното село. Но не само заради цветните шалвари и забрадки на жените. Високо в Родопите има място и за пъстра култура. На 30 км от Гоце Делчев традицията и обичаите са все още живи, а моралът и патриархалните ценности са закон. И въпреки че големият град е далеч, днес в Рибново живеят почти 3000 души, всички те българомохамедани. Признават, че думата "помаци" ги обижда и не се определят нито като турци, нито като българи. И ако през есента и зимата е шумно и весело, през лятото времето в Рибново сякаш е спряло. Както казват местните - по време на Рамазан в Родопите е тихо, а ежедневието е едно и също - труд и молитва.
В средата на месец Рамазан на молитва и смирение са се отдали и в семейството на Недим и Айше Мусанкови. Разказват, че 30-те свещени дни са истинско изпитание за всеки вярващ мюсюлманин. По думите им по това проличава дали истински спазват религията или само имитират исляма.
Освен за душата месецът е мерило и за физиката. Причината се крие в така нареченото говеене.
"Говеенето означава да се въздържаш от храна, от пиене, от съвкупление. Началото започва в три часа и тридесет минути и продължава до девет и тридесет", обяснява Недим Мусаков.
"Никога не съм си оставила Рамазана. Ако някой ден съм се почувствала по-зле - оставям го и после го наговявам", разказва Айше Мусанкова. "Общо взето ние сме свикнали с това нещо. Синът ми е на 13 години и той кара рамазан."
След повече от 12 часа без вода и храна е време за вечеря в джамията, известна като ифтар. След вечерята следва молитва, която Надим и 13-годишният му син не пропускат.
"Много от родителите започват да обясняват на децата си какво е религията. 70% от децата, които се хранят тук говеят", казва Недим.
Краят на намаза поставя началото на семейната вечеря. Затова Надим и синът му бързат да се приберат, за да седнат на трапезата. Час преди полунощ Рибново все още не спи. Джамията в центъра започва да се пълни с хора и е време за поредната молитва.
След час и половина намаз идва време за сън, но за кратко. В 02:30 тъпани разцепват тишината в Родопите. Това е и последната възможност за хранене. Следващото ще бъде след повече от 12 часа.
Семейства като това на Недим и Айше не се оплакват. Признават, че религията е едно от малкото неща, които ги крепи, защото много хора в Рибново оцеляват с пари от чужбина.