При конюнктивит не бива да самолекуваме децата си с капки, случайно закупени в аптеката. Част от конюнктивитите протичат тежко и могат да засегнат роговицата. Не може да се говори за епидемия от вирусни конюнктивити. Повече са алергичните конюнктивити, част от алергичната реакция на целия организъм. Задължително се обръщайте към специалист, ако имате конюнктивит. Лечението трае около една-две до три седмици.
Това стана ясно от думите на госта в Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR д-р Даниела Милошова, която е детски офталмолог. Тя обясни, че вирусният конюнктивит се лекува със симптоматични средства и друг вид подходящи капки.
"Понякога се добавят антибиотични капки. Много е важно детето да бъде следено от офталмолог. Най-доброто, което може да помогне, е профилактиката - често миене на ръцете, избягване на контакт с други болни деца. Да се предотврати самото заболяване", каза още специалистът.
Личният лекар д-р Гергана Николова напомни, че със затоплянето на времето идва и периодът на вирусите, които протичат с повишената температура и болки в мускулите и ставите.
"Ротавирусните инфекции са най-честа причина за хоспитализации в ранна детска възраст. Препоръчваме да се поставя ваксината, която съществува. В Германия две ваксини са задължителни, едната е ротавирусната. При нас родителят може да избере дали да бъде поставена на детето. Тя е одобрена е от водещите педиатри у нас и те препоръчват ваксината да стане задължителна", коментира д-р Николова в студиото на Ганиела Ангелова и Симеон Белев.
Тя подчерта, че по отношение на ентеровирусите на преден план вече излиза личната хигиена и повишаване на имунната защита. "В последно време хората се страхуват да пуснат децата си навън по-голи и босички, а това не действа добре на имунната защита", посочи д-р Николова.
Тя обясни, че придобиваме летните вируси през устата и нужно често и обилно миене на ръцете със сапун. Често хората се връщат с вируси от морето, защото там по някакъв начин, нивото на лична хигиена е по-ниско.
преди 1 година