В последно време екстремните валежи зачестяват, но това са много локални явления. Наблюдаваме реките Марица, Янтра, Тунджа, Арда, но няма да се достигнат критични нива, които да предизвикат преливане. Следим ежечасно количеството на валежите и има добра координацията между нашия институт и Министерството на околната среда и водите.
Това коментира в Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR хидрологът от БАН доц. Снежана Балабанова. Тя обясни, че мониторингът на реките се осъществява от 383 конвенционални метеорологични и 205 хидрометрични станции, които измерват два пъти дневно водните нива.
"Правим характеристики на реките, за да изчислим водните количества. Когато предупреждаваме за високи нива е важно да не се изпускат язовирите, когато ние 2-3 дни по-рано сме казали, че ще има повишения на нивата", каза още доц. Балабанова в студиото на Ганиела Ангелова и Симеон Белев.
Тя подчерта, че е важно да няма обезлесяване, защото това води до ерозия и след това до бърз повърхностен отток. Коритата на реките трябва да бъдат почистени разумно.
"Освен това, когато се носи дървесна маса, тя запушва мостовете и водата се разлива", обясни хидрологът от БАН.
"В началото на юни отново ни очакват валежи, те ще бъдат повече към Черноморието. Една прогноза няма как да бъде точна за повече от седмица, защото обстановката е много динамична", посочи Снежана Балабанова.
Цялото интервю вижте във видеото: