Проф. Владимир Пилософ, който преди дни пое поста директор на Център "Фонд за лечение на деца", ще представи до 20 дни пред Министерство на здравеопазването (МЗ) визията си за неговото развитие.
В Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR, той добави, че не е човек, който действа по радикални методи - "в смисъл хоп, троп - идваме и правим нещо".
Пълна ревизия на Фонда е направена, непосредствено преди той да встъпи в длъжност. Проф. Пилософ посочи, че първо ще се запознае с тези материали, за да види откъде тръгва.
Сред първите му задачи ще бъде работата на експертите и нещо, което по думите му не се е правило, а трябва - задълбочен медицински анализ на случаите, които са заминавали досега в чужбина. Такъв анализ е нужен и, за да може да се начертае ясна картина какво липсва у нас и какво трябва да се направи.
Експертите трябва да имат много ясно становище и да отговорят най-малко на три въпроса в него, подчерта проф. Пилософ и ги изброи:
1. Може ли лечението да бъде осъществено в България или не? Защото това е едно от нещата, които се обсъждат.
2. Ако не може да бъде осъществено в България - Защо - липса на специалист, липса на апаратура, липса на нещо друго и т.н.
3. Колко бързо трябва да бъде осъществено лечението, тоест в какъв срок пациентът без да има допълнително увреда за неговото здраве може да чака.
До момента тези критерии не винаги са били ясно очертавани, а трябва, отбеляза новият директор на Фонда.
"Но това не е било очертано или може би г-н Павел Александров не го е изисквал толкова просто, защото той не е лекар. Донякъде това е оправдание. То и да го напишат специалистите, той какво да прави човекът? Това беше един от проблемите, който навремето обсъждахме, че в администрацията на Фонда няма нито един лекар. Сега се появих аз като директор", уточни още проф. Пилософ.
Слуховете, че "Фондът за лечение на деца" има забавяния на плащания в чужбина, проф. Пилософ коментира така: "Може би има единични случаи на забавяне. Понякога това е от чисто технологичен характер. Ето например в момента е възможно да има някакво забавяне, защото аз и да искам не мога да разпиша сумите, защото нямам още спесимен. Това са технически подробности, но изискват физическо време да станат."
Проф. Пилософ посочи, че и проблеми, свързани с пътуването и настаняването в чужбина също трябва да бъдат решени.
Новият директор на Фонда иска и да бъде и увеличен процентът на даренията - тоест участието на обществеността в решаването на тези проблеми. Той поясни, че в момента Фондът не е изцяло независим, защото по-голямата част от финансирането идва по линия на МЗ.
"Идеята е била да се привличат и доста дарения, където е и големият смисъл да има Обществен съвет. За голямо съжаление съотношението средства от държавата и средства чрез дарения - те не са повече от 2-3% от всички разходи, които са правени от Фонда", посочи още той.
Чуйте целия коментар в следващото видео: