България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

ДПС сезира КС за задължителното гласуване: Противоконституционно е!

Това не е начин за стимулиране на изборния процес, заяви пред Bulgaria ON AIR Митхат Метин

15.04.2016 | 10:54 Редактор: Мария Аладжова
ДПС сезира КС за задължителното гласуване: Противоконституционно е!

ДПС се обяви против решението на Правната комисия в парламента, която прие гласуването на избори да стане задължителен граждански дълг.

"Задължителното гласуване, така както е предложено от колегите, и както е прието на заседанието на Правната комисия, за ДПС е противоконституционно. Отсега заявяваме, че ще направим необходимото, за да съберем подписи за образуването на конституционно дело и съм убеден, че Конституционнитя съд ще упражни правата и правомощията си по закон и ще обяви тази норма за противоконституционна", каза пред Bulgaria ON AIR народният представител от Движението за права и свободи (ДПС) Митхат Метин.

По темата говори и Димитър Делчев от Реформаторския блок, който заяви, че не томбола, а данъчни облекчения се обсъждат, за да бъде стимулиран избирателния процес: "Ние предпочитаме да стимулираме избирателите по друг начин, чрез данъчни облекчения, така биха се стимулирали точно активните граждани, за да можем тази ниска избирателна активност да бъде решена. Повече хора да бъдат включени".

Делчев изрази съжаление, че нормата за активната регистрация в избирателните списъци не е била приета, за да не бъде изкривяван изборният процес чрез гласуването от името на хора, които отдавна не са в страната.

По думите му може да става въпрос за купуване на гласове, тъй като купуването е даване на някаква облага срещу определен вот. А в случая не ставало въпрос за убеждаване на хората как да гласуват, а за практикуване на свободен избор.

"Според мен и РБ това не е начин да се стимулира голяма част от обществото, да може би е иновативна мярка, но ние трябва по-скоро да мислим в посоката на мерки, които действат в западните държави. Стимулирането е добър вариант".   

Митхат Метин от своя страна посочи, че през 2005 г. ЦИК е предложила подобен модел, като резултатът от това е била с 10% по-ниска избирателна активност.