България се нуждае от добре изработена стратегия за киберсигурност, заяви в Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR експертът по сигурността Борис Гончаров.
Всъщност на теория стратегия има, но в нея са разписани правила, които не са прилагани на практика, поясни той.
Така например, в стратегията е залегнала идеята за публично и частно партньорство в онлайн сферата. В почти всички случаи, когато се случи нещо с компютъра на даден потребител, това не се докладва по каналния ред.
Потърпевшите могат да се обадят на национален номер за киберинциденти, за който обаче се знае твърде малко:
„Въпрос на държавна политика“, коментира Гончаров, - „Би трябвало държавата да помага на бизнеса и на гражданите“.
Експертът посочи, че България е слабо подготвена за потенциални кибератаки. В САЩ например оценяват своята подготвеност за такива случаи на 3 по десетобалната система.
„Ние сме доста неподготвени, не защото нямаме желание или специалисти, а защото се изискват много концентрирани усилия и инвестиции“, каза още Гончаров.
По темата се включи и Димитър Ганчев от Българското интернет общество. По думите му всекидневно в България се разпространяват над 150 хил. вируса, насочени, както към крайните потребители, така и към големите фирми.
Специалистът сподели, че не е оптимист за бъдещето на киберсигурността, както в България, така и в глобален мащаб.
Една от най-разпространените интернет измами у нас в момента са криптовируси, които поразяват системата, на която работи потребителят, а след това се иска и откуп, за да я отблокират.
Ганчев предупреди гражданите да не отварят интернет линкове, дори и те да са изпратени от приятел или пък изглеждат правдоподобни.