Липса на диалог и неразбирателство между общопрактикуващите лекари и медиците от спешната помощ взеха връх след началото на националната стачка на личните лекари в страната.
"Не сме съгласни с исканата оставка на министър Москов и не сме съгласни с отменянето на реформата", обяви Десислава Кателиева от Асоциацията на работещите в спешната помощ в Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR.
"Ние не можем да стачкуваме, защото сме част от системата за национална сигурност и като такива нямаме право на ефективни стачки действия. Ако го направим, ще понесем наказателна отговорност", поясни тя.
По думите на Кателиева, след като джипитата затвориха кабинетите си в големите областни градове, пациентите няма къде да отидат. Тя подчерта, че спешните кабинети в страната не са упълномощени да издават болнични, направления и рецепти за месечни лекарства, поради това се налагало да се сблъскват с недоволството на пациентите, които след започването на ефективната стачка се обръщат именно към Спешната помощ.
Към момента в страната има 34 приемни спешни отделения, които са на територията на големите областни и университетски болниици.
Кателиева подчерта, че тези отделения са малко с оглед на потока от хора, който трябва да поемат. По доклади на МЗ през тях годишно минават около 1 млн. Души.
"Ние не сме против исканията на колегите - общопрактикуващите лекари. Молбата ни беше да има достатъчно отворени спешни кабинети. Разбрахме, че в градове, където има по 70-80 затворени практики, има два отворени дежурни кабинета. Спешните кабинети по начало преглеждаме по 80 човека, а понякога по 100. Като прибавите останали към тях, става непосилно", настоя тя.
Според Каталиева исканията на общопрактикуващите лекари са в разрез с нормите, прилагани в спешната медицинска помощ: "Хора, които не са в спешната помощ стопират стандарта, защото той ги ограничава в сключването им на договори със Здравната каса. По този начин, по финансови причини, се стопира един изключително важен стандарт, който ни вкарва в европейската спешна медицина, а ние за съжаление сме далеч от нея".
Тя припомни, че медиците от Спешната помощ също са протестирали многократно в рамките на последните три години. За разлика от джипитатат обаче, те предявявали исканията си пред парламента и МЗ.
За финал Кателиева попита: "Защо колегите в извънработното време не застанат пред парламента, пред министерството? За съжаление в момента не знам дали ще успеят, но определено страдат пациентите".
В разговора се включи и д-р Гергана Николова от Сдружението на общопрактикуващите лекари.
"Ние не искаме въвеждането на пръстовия идентификатор, искаме легитимирането на пациента в кабиента да става по някакъв начин с електронна карта, която да бъде доста опростена като процедура, за да може това да не увеличава опашките пред кабинета", заяви тя.
По думите ѝ диалогът с Асоциацията на работещите спешната помощ и по-конкретно с д-р Кателиева бил невъзможен, заради личности нападки и обиди по отношение на съсловието.
"Аз съм "за" в системата да има обединение, да има разговори. Да бъдем нападани за това, че искаме да бъдем чути заради нашите пациенти, заради това какво се случва в системата, заради това, че ние искаме диалог между нас и този, който създава наредбите, в които ние работим, в края на краищата няма нищо лошо. Това е в интерес на пациентите, но и в интерес на бърза помощ. Ако един хипертоник е декомпенсиран, това ще се отрази на моята работа и на работтата на спешните медици. Съжалявам, че не го разбра г-жа Кателиева", заяви Николова.