fallback

Отоплението на дърва и въглища - основна причина за замърсяването на въздуха

Децата и хронично болните са най-застрашени, обясни пулмолог пред Bulgaria ON AIR

17.02.2016 | 12:45 Автор: Ирина Георгиева

Над 18 000 души у нас умират преждевременно от мръсния въздух. Според статистиката над 2/3 от българите живеят в запрашени градове. Четири наши града са в челните места за най-високи нива на фини прахови частици в Европа – Перник, Пловдив, Плевен и Добрич.

Още по темата

Специалистът по белодробни заболявания д-р София Ангелова обясни в Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR, че фините прахови частици, които са над 10 микрона, дразнят горните дихателни пътища - предизвикват кашлица, сълзене на очите, секрети от носа.

"Това е острото дразнене. По-малките частици попадат в по-дълбоките отдели на белите дробове. Рискът от развиване на заболяване обаче зависи от състоянието на самия човек", каза специалистът.

По думите й най-застрашени са децата, при които все още е недоразвита дихателната система, възрастните хора и болните с хронични заболявания – белодробни и сърдечни. Състоянието на хронично болните се влошава и в сезона на мъглите. Тогава се увеличава концентрацията на токсичните газове и фините прахови частици във въздуха, обясни пулмологът.

Експертът Георги Михайлов от МОСВ потвърди, че проблемите у нас са именно във високите нива на фините прахови частици.

Качеството на въздуха обаче не се определя единствено  по този показател - има 11 общоевропейски и национални показателя, каза експертът и допълни, че по отношение на фините прахови частици проблемът е в цялата страна, както е и в почти цяла Европа.

По думите му причината е социално икономическа. Според последното официално преброяване от 2011 г. - 57% от населението на страната се отоплява с твърдо гориво - дърва и въглища, 26% - с електричество,  14% - с централно парно и около 1,5%  - с газ.

По ОП "Околна среда“ за целия програмен период до 2020 година се предвиждат около 50 млн. евро, а с националното съфинансиране става около 115  млн. лв., каза Михайлов.

"Това е първа стъпка, защото в предишния програмен период нямаше предвидени такива пари за подобряване на качеството на въздуха. Сумата ще бъде в помощ на общините, защото по закон те са отговорни за качеството на въздуха на териториите си", допълни експертът.

fallback
Още от България сутрин
fallback