Всеки 10 на 100 хил. малчугани се разболяват от диабет, като най-ранните случаи са на бебета на няколко месеца, сочи световната здравна статистика.
По темата за диабета в Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR говориха Вера Ангелова от УНИЦЕФ България и проф. д-р Мая Константинова от Университетска детска болница.
В България липсва адекватна помощ за децата с диабет в училищата и детските градини, настоя Вера Ангелова. Според нея са необходими незабавни промени, свързани с компетенциите на медицинските сестри, които работят с децата.
Но в основата на проблема са нагласите и наложените на болните деца стереотипи, уверена е тя.
"Сега вече има осъзнаване, че всеки човек има стойност и заслужава да води пълноценен живот, независимо, че страда от диабет", каза специалистът в подкрепа на думите си, че все пак някаква промяна има.
"Ако погледнете последните 5-6 години ще видите, че броят на децата в учебните системи нараства. Не е достатъчно само те да посещават училище, но трябва да имат и нужната среда, за да развиват потенциала си."
По инициатива на УНИЦЕФ България в областите Шумен, Сливен, Монтана и София се организира обществена кампания, целяща именно това - да се създаде приобщаваща среда на обучение на децата, болни от диабет. Засега инициативата се провежда единствено в детските градини, като целта на организацията е да обхване и училищата, информира Ангелова.
В разговора се включи и проф. д-р Мая Константинова, която сподели мнението, че на много места липсват кадри, обучени да помогнат на децата в школата: "Има много трудности, тъй като са малко учебните заведения, в които медицинските сестри са обучени за това. След като родителите могат да бъдат обучени, една медицинска сестра би трябвало да може да го прави", поясни тя.
По 4-5, понякога и до 6 инжекции дневно, трябва да бъдат прилагани на децата с диабет. Необходимо и измерване на кръвната захар, което се прави 7 пъти на ден, за да може да се адаптира лекарствената доза, която се влияе от изходната кръвна захар и от това, което детето поема като храна, заключи д-р Константинова.
Целият разговор - във видеото!