България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Червеният вот на недоверие - идната седмица

БСП са готови с мотивите, обяви д-р Емил Райнов

02.02.2016 | 10:25 Редактор:
Червеният вот на недоверие - идната седмица
Червеният вот на недоверие - идната седмица

Червеният вот на недоверие ще бъде внесен идната седмица. Това съобщи д-р Емил Райнов от БСП в Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR. По думите му от БСП вече са готови с мотивите

"Тази седмица окончателно потвърждаваме мотивите. В петък на поредния парламентарен контрол ще има дебат за ваксините, за да затворим тази тема, за да не понасяме обвинения, че вотът за недоверие е заради ваксините. Не вотът на недоверие е за цялостната политика в здравеопазването." - поясни той.

Новият национален рамков договор трябва да влезе в сила от 1 април, а Здравната карта ще бъде представена днес, заяви доц. Димитър Шишков от РБ. 

Здравната карта ще се обсъжда до 1 април, поясни доц. Шишков. Той посочи, че критики по нея може да има и от РБ.

"Въпросът е дали това ще се случи на 1 април. До този момент ние смятаме активно и съответно да си подкрепяме нашия министър, защото той хвърли много усилия и много смелост. Няма нищо общо с това, което е било с досегашните обещания и това, което се е случвало през последните месеци. Много работа се свърши - къде добра, къде лоша, но все пак е колективна. 1 април е много добра дата. Беше избързано с датата 1 януари." - добави доц. Шишков.

Според д-р Райнов от 1 април достъпът на българските граждани до здравеопазване ще бъде по-труден.

"Тестът вече мина още в края на по-миналата година, когато говорейки как ще има Здравна карта, с която ще се ограничат болниците и министърът разписа една камара нови разрешения. Това се случи и миналата година, докато се приемеше Законът за лечението, за Здравната карта, министърът продължи да разписва разрешения на нови болници." - заяви д-р Райнов.

На прицела на Здравната карта, ако бъде приета, ще застанат най-малките и общинските болници, които се намират на преден фронт и най-много хора разчитат на тях, отбеляза д-р Райнов. На противоположно мнение е доц. Шишков. Той е категоричен, че малките лечебни заведения няма да бъдат ощетени.

"Постулатът е, когато се прави реформа тя се прави за нещо по-добро. За по-добър достъп на пациентите. В момента реформата се прави за едно и също нещо. За спазване на финансова дисциплина. Чрез всички тези симулации на реформи се прави именно това нещо - по-малко пари за здравеопазване, за да може финансовата тежест, която държавата трябва да поеме за здравеопазването да слезе долу директно при пациентите." - отвърна д-р Райнов.

Големият проблем е в това как ще се раздели Първият от втория пакет и да няма злоупотреби, добави реформаторът.

"За мен най-важното нещо беше да се тръгне още от началото с изработването на личния здравен паспорт, в която пациентът може да контролира болницата, в която отива и да има обратен контрол. Това, ако не го направим имаме контрол само от държавата, но не и от гражданите като гражданско общество." - допълни доц. Шишков.