Съмнителният бус на летище София създаде паника, а това е една от целите на тероризма. Това коментира председателят на Софийския форум за сигурност Йордан Божилов в Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR. Според него от всяка една подобна криза трябва да се обърне в ползва и да се обмисли какво е станало.
"Доволен съм, че това нещо стана по две причини. Първо, че ще видим и направим анализ как да се действа, какво да се прави и да не се прави по време на подобна ситуация. Второ - доволен съм, че наистина нямаше бомба. Това обаче не трябва да ни успокоява. В много страни се правят учения и те са нещо нормално. Всички държави трябва да знаят как се действат, но не само органите на реда, а хората, фирмите, журналистите. Ето защо мисля, че сме на този етап, на който трябва да разработим такива тестове и упражнения, за да могат хората да имат представа и познания как да действат. Неправилното действие в критична ситуация може да предизвика повече жертви." - отбеляза Божилов.
Най-лошото заключение ще бъде, ако бежанците се свържат само с тероризма или се каже, че всички бежанци са потенциални терористи, смята експертът. Той все пак отбеляза, че има риск от много фактори, свързани с чужденците и именно те създават напрежение в обществото.
"Не изключваме възможността терористи или бойци, които са се сражавали с ИД да преминат като бежанци на територията на Европа и има данни за такива случаи." - добави Божилов.
Борбата с тероризма преминава през много етапи - добра координация, обучени служби, както и ангажираност на обществото, поясни експертът. Според него един от основните фактори, които ражда тероризмът е радикализацията.
"Виждаме какво стана във Франция, в Белгия - това са млади хора, изгубили перспектива за социална реализация и именно те извършват терористичните актове. В нашето общество също трябва да направим анализа, кои са тези групи, които са склонни към радикализация и да се работи с тях превантивно." - подчерта Божилов.
България и държавите от Балканския регион са уязвими от влиянието на радикални групи, но най-рискови са държавите от бивша Югославия, смята Божилов.
"Има и друга опасност - ако Европа по някакъв начин изостави Балканите и те бъдат обособени, отделени и да станат една буферна за бежанците - това също е крайно опасно." - добави Божилов.
Споразумението между Турция-ЕС е един от начините, за да се намали притокът на бежанци и мигранти към Европа, смята експертът. По думите му това обаче ще намали притока само от Балканския път.
"Тези хора, които преминават през територията на Турция и оттам нататък към другите европейски страни. Голяма част от мигрантите минават през Средиземно море и ако Европа не иска да бъде залята от потоци от чужди граждани трябва да се замисли за политиките си в Северна Африка и в Близкия Изток. За съжаление ЕС все още не е изградил системите и възможността да действа в сферата на сигурността. Много изследователи определят ЕС като икономически гигант, но джудже в сферата на сигурността." - коментира Божилов.
Чуйте целия разговор в следващото видео: