България трябва да подкрепи помощта за Гърция от страните извън еврозоната, каза бившият зам.-външен министър Любомир Кючуков в Сутрешния блок на България Он Ер. По думите му не става дума да се вадят пари от бюджета ни, а само да се дадат гаранции за ползване на Гаранционния фонд.
"Не става дума за участие на България в общия пакет, който сега се договаряше в Брюксел. Става дума за едно мостово финансиране, което ще бъде в следващите 2 месеца в порядъка на 12-13 млрд. евро, за да могат да се покрият спешните вноски. А те ще се финансират от Гаранционния фонд, в който участва и България", обясни Кючуков.
По думите му България следва да подкрепи това решение, защото в противен случай тя би отрязала "клона, на който седи". "България като една от най-бедните страни се ползва от този принцип на солидарността в ЕС, който е основен. Ако искаме да се запази този принцип трябва да се знае, че солидарност не значи благотворителност, солидарност значи стабилност. А точно това е необходимо в момента на Европа", уточни експертът.
Малко по-късно стана ясно, че премиерът Бойко Борисов и финансовият министър Владислав Горанов са против искането на Европейската комисия да участваме в спасяването на Гърция. Любомир Кючуков обърна внимание и на това, че споразумението за Гърция се е взело само в състав еврозона, а не със съгласието на всички членки на съюза.
"Страните извън еврозоната и най-вече Великобритания, имат сериозни възражения. Великобритания заявява категорично, че е против ползването на средства от Гаранционния фонд. За използването на този фонд не е нужно обаче съгласието на всички страни членки, а на 15 от 28-те", уточни той.
Дипломатът коментира и евентуален BRExit. По думите му след левия референдум на Ципрас се очаква и "десен" на Острова и това е средство за натиск, отбеляза той.
"Накъде върви Европа е по-важният въпрос. Към усилване на наднационалните структури или разхлабването им. Има тенденции обаче по-скоро към връщане към общия пазар и засилване на националните правителства. Тези тенденции не са само британски и са най-големият проблем пред Европа", обобщи бившият зам.-министър.
По думите на Любомир Кючуков събитията в Европа са симптом. Според него от преговорите с Гърция станаха ясни няколко неща.
"Едното е, че GRExit няма да има. Второто е, че бойното поле се премести от Брюксел в европейските столици. А третото е, че на Гърция ѝ предстоят тежки времена, както и на Европа", обясни той. Той е категоричен, че от начало се е знаело, че до споразумение ще се стигне, макар че преговорите на много моменти са "висели на косъм". Експертът прогнозира, че ще настъпи "тежък и мъчителен период на преосмисляне" за гърците.
Кючуков отбеляза, че с преговорите са се очертали освен икономически и политически интереси, и геополитически.
"В преговорите за Гърция имаше и геополитически интереси. Това най-силно се чувстваше в позицията на САЩ. При евентуално излизане от еврозоната, това би отворило геополитическо пространство за други страни като Русия, Китай и т.н.", обясни той.