Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции обслужва единствено мултинационалните компании, и то една определена част от тях. Опитът е те да прокарат своите частни планове и да постигнат личните си цели. Това заяви в студиото на Сутрешния блок на Bulgaria on air Чавдар Найденов от сдружение "Солидарна България".
По думите му остава загадка, защо и Вашингтон, и Брюксел засега препочитат да водят преговорите при "закрити врата". "Поводите за тревога са свързани с бъдещето на потребителските стандарти, износът на работни места към третия свят, а вече обхващат и интересите на малкия и средния бизнес. Колкото по-дълго продължава секретността около преговорите, толкова повече се губи смисъла на това споразумение", заяви още Найденов.
Според него практическите търговски проблеми, които в момента съществуват между Европейския съюз и Съединените щати, са много малко и могат да се решат с най-обикновени, тривиални преговори. Това са въпроси от типа на войната за говеждото месо, достъпа до американските обществени поръчки за европейските компании и т. н., а те могат да се уредят много лесно.
Найденов припомни, че в момента са събрани над 2 милиона подписа да се спрат преговорите.
"Всички анализатори са на мнение, че за да имаме прогрес в търговския оборот между Европейския съюз и Щатите, трябва да премахнем или да уеднаквим определени стандарти. Защото по пътя на митническите преговори не се очаква голям пробив, тъй като тарифите така или иначе и в момента са минимални", заяви от своя страна Ивайло Попов от инициатива "За Земята". А според него за Европа, в сектора на храните и земеделието, това означава занижаване на тези стандарти.