fallback

Проф. Боби Бобев: Проблемите в Македония са политически, не етнически

Ситуацията в Македония остава тревожна, независимо, че акцията е прекратена, коментира в Сутрешния блок на телевизия и радио България он ер проф. Боби Бобев, балканист и бивш посланик в Албания и в Косово

11.05.2015 | 09:27 Автор: Радослава Димитрова

Кризата в Македония е политическа и най-лошия сценарий е някой да я тласне към етническа, обясни в Сутрешния блок на телевизия и радио България он ер проф. Боби Бобев, балканист и бивш посланик в Албания и в Косово. По думите му в страната има натрупване на негативни факти в продължение на дълъг период от време, а един от най-сериозните проблеми е липсата на икономически растеж. Има дефицит на информация, а подробностите се разбират от медиите, коментира още проф. Бобев. 

Според него случващото се в Куманово веднага е насочило вниманието към албанския фактор. По думите му обаче съществуваше армия за освобождение на Косово, след това армия за национално освобождение на Македония. Тогава границата между Косово и Македония не е съществувала, а имената, които сега се появиха в медиите, са имената от онова време. Интересното е, че етническото съотношение е такова, че албанските политически формирования са незаобиколими и заради това Груевски управлява съвместно с Али Ахмети, лидер на Демократичен съюз за интеграция. Това което се случва в Македония последните месеци съответства на това, което се случва в Куманово от последните седмици, но не бива да се допуска етническо противопоставяне. 

Проф. Бобев коментира още, че Македония се управлява от коалиция, в която участие вземат и албански партии. Сега трябва да се стигне до дъното, за да се открият причините за ескалацията на конфликта. Той коментира още, че албанците искат държава, но не трябва да имат такава. 

По думите на проф. Бобев нещата са тревожни, но въпросът е има ли воля да се достигне да дъното на конфликта. Има един много ключов момент - хората, които действат сега, са хората, които са действали през 2001 г. Сега трябва да се разбере дали те са минали през конфликтите в Сирия и в Ирак, обясни проф. Бобев. 

Това, което се случва сега е един гърч на хора, които са склонни да действат. Размахването на плашилото на велика Албания няма да доведе до създаване на обща албанска държава. Според проф. Бобев има силен инструментариум за противодействие на слуващото се. Той прогнозира, че ако този конфликт има продължение, това ще са епизодични случаи, а косовското правителство има подкрепата на всички съседни столици. 

 

fallback
Още от България сутрин
fallback