Ще оцелее ли правителството на Росен Желязков и след втория вот на недоверие, след като парламентарната група на "Демокрация права и свободи" (ДПС-ДПС) се оттегли от управляващото мнозинство?
"От самото начало на това правителство беше ясно, че ДПС на Доган влиза, за да реши своите вътрешни проблеми. Беше ясно, че, за да могат това да го направят, трябваше да влязат директно в управлението. Те самите влязоха с отказ от такова нещо. Беше ясно, че няма да си изпълнят целите. Това разкрачено положение време беше да приключи. Най-интересното е - ще се разцепи ли тяхната парламентарна група", коментира политологът доц. Татяна Буруджиева в предаването "България сутрин".
Посланията на политиците са нестабилни
По думите на политолога Цветанка Андреева характерът на парламента, който обществото на избори възпроизвеждаше, е бил доста фрагментиран.
"Управляващи и опозиция имат различни визии и цели. Управляващото мнозинство си поставя за цел влизане в Еврозоната, опозицията си поставя за цел изграждане на санитарен кордон. От началото на кабинета имаше риск - кабинетът да стене заложник на този конфликт", каза Андреева пред Bulgaria ON AIR.
Според доц. Буруджиева продължаваме да виждаме нестабилни послания.
"В този парламент, от една страна, имаме правителство на малцинството, но от друга страна - имаме опозиция в лицето на "Възраждане", която системно работи за печелене на електорат. Разговорът в парламента е предизборен, той се води към българските граждани като избиратели", добави доц. Буруджиева.
Как ще се реши политическата криза
"Радикалният език руши институциите и привлича радикализъм. Виждаме по-скоро предизборно говорене, отколкото аргументиране на вот на недоверие", посочи Андреева.
"ПП-ДБ са в състояние, от което не намират състояние да излязат в приличие. Стратегическите цели на формациите в тази коалиция съвпадат на 90% със стратегическите цели и задачи на правителството. Вече трети месец, откакто е формирано това правителство, почти не говорим какво прави правителството. Съществува тенденцията парламентът да действа като конвент", коментира доц. Буруджиева.
Андреева беше категорична, че България трябва да демонстрира предвидимост в политиката и в икономиката, но неслучайно този вот на недоверие идва точно сега.
"Цялата битка е концентрирана да се докаже кой с кого е и да се изградят фалшиви връзки на взаимодействие. Гражданите нито имат това време, нито този интерес. Това е предизборно говорене, когато се опитваш да манипулираш съдържанието, което произхожда от самите факти. Това е поведение на детска градина - сега ми даваш своята кукла - добър си, утре не ми я даваш - лош си", отбеляза доц. Буруджиева.
По думите ѝ ключът към решението на кризата са президентските избори. Андреева е на мнение, че ще има сблъсък още на първия тур, защото ще се подкрепят различни кандидатури.
"Следващата година ще е преломна. Всички ще бъдат зависими от събитията", добави Андреева.
Гледайте целия разговор във видеото.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)