Навършват се 100 години от кървавия атентат в църквата "Св. Неделя" в София, а България става жертва на терора.
"Основните въпроси имат отговор. Това си е част от политиката на Българската комунистическа партия, тъй като членовете на военно-терористичния отдел, както се нарича в тогавашната партия, са членове на Централния комитет. За този атентат знаят всички политически лица на партията. Това е краят на период, в който те се опитвам да вземат властта", каза историкът проф. Милко Палангурски от Института за исторически изследвания при БАН в "България сутрин".
Това е вторият опит за ликвидиране на българската държавност, подчерта той.
"Започва с налагане на власт, която да откъсне България от естественото ѝ развитие. Целта на Българската комунистическа партия е да създаде съветска социалистическа република, като част от световната съветска империя. В последните 140 години България на три пъти е изправена през заплахата да бъде ликвидирана като държавност", уточни проф. Палангурски пред Bulgaria ON AIR.
Научихме ли грешките, които да не повтаряме
"Българите имаме къса памет. Националната ни идея, минало и познание от историята е изключително неадекватно. Това се дължи и на пропаганда, и на учебни програми", коментира историкът.
Относно чуждестранното участие в атентата, проф. Палангурски изтъкна, че се знаят каналите, по които върви финансирането, както и тези, по които пристига динамитът.
"Финансирането, идеята за осъществяването на акта, контролът върви от руските, съветски вече, специални служби. Изпълнителите са българи, но под контрола на поне трима разположени на Балканите руски агенти. Атентатът не е само българска политика. Той е част от международните планове за дестабилизация на Европа - нещо, което на всеки 30-35 години се случва в европейската история", напомни историкът.
По думите му, българската държава се оказва изключително устойчива през 20-те години.
"Съдебното дело приключва бързо. Разкрити са всички механизми, хората, които участват. Когато политиците говорят, трябва да внимаваме какво ни говорят и какво се крие зад думите", посъветва проф. Палангурски.
Гледайте целия разговор във видеото.