България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Големият въпрос е дали Бойко Борисов ще допусне ДПС на Доган да напусне

Проф. Анна Кръстева и Юлий Павлов са категорични, че вотът на недоверие няма да успее

28.03.2025 | 10:32 Редактор:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x

"Голямата интрига на политическата сцена е ще успее ли Бойко Борисов да опитоми Пеевски. Имаме нетипична конфигурация, в която елементи от опозицията са по-силни от управляващите. Лидер на партия в опозиция си позволява какво трябва да прави и да не прави премиерът. Дори когато премиерът прави съвършено смислени неща", заяви политологът проф. Анна Кръстева в "България сутрин".

Социологът Юлий Павлов на свой ред коментира, че ДПС на Доган няма изгода нито да излезе, нито да остане в управляващата коалиция.

Той не се съгласи с думите на проф. Кръстева, че Пеевски е "схрускал" Ахмед Доган. 

"Ключовият въпрос е дали Борисов ще направи глупостта да допусне ДПС-ДПС да напусне управляващото мнозинство. В момента, в който ДПС на Пеевски остане единствен партньор, Борисов става зависим от Пеевски. Не се спази споразумението, че няма да се търсят плаващи мнозинства. Получиха се вече няколко решения, които минаха с гласовете на "ДПС-Ново начало" - Орлин Колев, няколко от регулаторите. От Орлин Колев нататък започнаха много решения, които се взимат с гласове на ДПС-Ново начало", а ДПС-ДПС е против", обясни Павлов.

Според него до вторник ще текат пазарлъци: "Въпросът е Борисов доколко ще отстъпи. Ако може да ДПС-ДПС да напуснат, това би било добър вариант за Пеевски". 

Вотът на недоверие към правителството

По думите на проф. Кръстева няма интрига с вота на недоверие и той категорично няма да мине.

"Мнозинството, което стои зад външната политика, е огромно. Няма как да бъде подкрепен този вот на недоверие. А ПП-ДБ няма как дори да вкарат подобен вот", подчерта Павлов.

Фокусът е върху ДПС на Ахмед Доган

"ДПС-ДПС е в тежка екзистенциална криза - и по отношение на коалиционните му партньори, и по отношение на собствения му електорат. Притиснат е до стената, никой не обсъжда и не приема неговите кандидати. За тях екзистенциалният проблем е спасяването на елита. Партията беше разцепена, новата част печели все повече гласове. В средносрочен план трябва да започне обновяване на елита", коментира .проф. Анна Кръстева

Според политолога противоречието все повече разяжда сцеплението на партията: "В краткосрочен план могат да останат в управлението". 

Проф. Кръстева е на мнение, че опозицията е толкова разнородна и противоречива, колкото са и управляващите. С влизането на "Величие" в НС е подсилен фронтът на антисистемните партии, изтъкна тя.

България по пътя към Еврозоната

"Много важно е за България да има ясна стратегия към еврото. Това е тема, която обединява управляващите и проевропейската опозиция ПП-ДБ. Стара тактика на ГЕРБ е да играят на две нишки. Вчера българският народ видя кой ще прави мониторинг на финансите (Симеон Дянков - бел. ред.). Министър, който остана в народното съзнание единствено с "постна пица". Има сложно, да не кажем критично отношение към еврото", каза още проф. Кръстева. 

Павлов ѝ опонира, че Симеон Дянков не е против еврото и никога не се е изказвал против еврото, а просто е по-голям реалист. 

"Ние можем да хванем някакъв прозорец, но се гледа да има устойчивост на инфлацията. Няма доказателства, че това е устойчиво. По-скоро ЕЦП и ЕК ще вземат политическото решение за България", на мнение е социологът.

Павлов добави, че голяма част от критиките на президента този път са основателни. А според проф. Кръстева президентът е най-ярката опозиция на управлението.