Има риск от изваждането на битовите потребители на пазара на ток и те трябва да се компенсират. Това се посочва в Резолюция на ИСС относно необходимостта от механизъм за преодоляване на дисбаланса на европейския пазар на електроенергия.
"Съществува устойчив дисбаланс на европейския пазар, като страните от Централна и Източна Европа, включително България, страдат от значително по-високи цени в сравнение с останалата част на Европа. Отклоненията достигат до над 50% в определени часове. Тези дисбаланси влияят неблагоприятно не само върху битовите потребители, които са частично защитени, но най-вече върху небитовите потребители, като увеличават инфлацията и влошават конкурентоспособността", коментира заместник-председателят на Икономическия и социален съвет Милена Ангелова в студиото на "България сутрин".
Един от основните проблеми е липсата на адекватна свързаност между националните енергийни системи в ЕС, както и начинът, по който се формира цената на електроенергията на ден напред – чрез приемане на най-високата достигната цена. Това създава затруднения за създаването на интегриран европейски енергиен пазар, което би спомогнало за избягване на подобни дисбаланси.
В допълнение към това, внезапната промяна на енергийните стратегии, предизвикана от геополитически обстоятелства, допълнително утежнява ситуацията.
Компенсаторната програма у нас изтича в края на март
В България е въведена програма за компенсиране на свръхвисоките цени на електроенергията, която обаче е временна и изтича в края на март.
"Нашето предложение е да се създаде автоматичен механизъм за компенсация на небитовите потребители при отклонение на цените с над 10% от средните европейски цени. Това ще осигури предвидимост и ще избегне нуждата от нови програми всеки път", каза още Ангелова за Bulgaria ON AIR.
Либерализацията на енергийния пазар за битовите потребители също е тема на сериозни дискусии. Макар че тя трябва да бъде реализирана до 31 юли, има опасения, че текущите дисбаланси и липсата на ефективни механизми за компенсация могат да доведат до сериозни негативни последици за домакинствата, които вече са сред най-уязвимите в Европа.
В България, например, делът на домакинствата, които изпитват трудности при поддържане на адекватна температура в домовете си, е двойно по-висок от средноевропейския.
Гледайте целия разговор във видеото.