България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Харчим все повече пари, а здравеопазването ни не се подобрява

Огромният проблем с болните от рак не беше решен, заяви д-р Стойчо Кацаров

20.03.2025 | 10:36 Редактор:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x

Депутатите приеха на второ четене бюджета на Здравната каса. Парите за здравеопазване ще са 9,5 млрд. лв., а децата до 7-годишна възраст ще имат право на безплатни лекарства. 

"Възниква въпросът защо до 7 години, а не до 8-10-14.... Дали това няма да бъде разгледано като дискриминация. И стоматологичните услуги на децата могат 100 процента да се покрият. Въпрос на приоритети", коментира бившият здравен министър д-р Стойчо Кацаров в "България сутрин".

По думите му мярката е важна, защото ако боледуваш по-малко като дете, ще боледуваш по-малко и като възрастен. Това е инвестиция в здравето на възрастните, докато те все още са деца.

Добър ли е бюджетът на Здравната каса

Според госта бюджетът на Теменужка Петкова е по-лош от този на служебния финансов министър. Има по-малко пари в него, връщат се лимитите на болниците, които бяха отменени от Конституционния съд, обясни д-р Кацаров за Bulgaria ON AIR

"Огромният проблем с болните от рак не беше решен. Ще продължат да плащат за изследвания още дълго време. Става дума за малко пари, необходими са 20 млн. лв. Парламентът е приел текст, според който НЗОК ще прави обществена поръчка и ще закупува медицински изделия. Такива няма да бъдат закупени преди края на година. Закупуването на тестове не прави изследването безплатно. Това е въпрос на живот и смърт. Някой много иска да прави обществени поръчки. Назначават се много скъпи лекарствени терапии", каза още бившият здравен министър.

Гостът отбеляза, че тазгодишният бюджет следва похарченото миналата година и не може да се очаква от бюджета да промени каквото и да било в здравната система. Може да се очаква от правителството и Народното събрание да направят по-добра здравна система, категоричен е д-р Кацаров.

Болниците не трябва да правят обществени поръчки

Според него няма нужда частните болници да правят обществени поръчки. 

"Проблемът ще бъде решен, когато нито една болница не прави обществени поръчки, а лекарствата се закупуват от Касата. Решението е в това Здравната каса да договори цените", убеден е д-р Кацаров.

Той посочи още от пробойните в здравната система:

Вместо да заплащаме дейностите да бъдат извършвани амбулаторно, ние настояваме на правила хората да влизат в болници, за да плащаме повече за лечението им в болница. Това е изцяло погрешен подход. Здравната ни система е болна, лошо управлявана. Средствата растат всяка година, а медицинското обслужване остава същото. Нашето здравеопазване не се подобрява в последното десетилетие. Растат разходите, без да се виждат резултати от това нещо. България е една от страните с най-високо доплащане от джоба на пациентите за медицинска помощ.

Парите трябва да следват пациента

Според д-р Кацаров важното е парите да отидат при добрите и търсени лекари, при лечебните заведения, които предоставят качествена услуга. Парите трябва да следват пациента, пациентът следва добрите лекари.

Д-р Кацаров е на мнение, че Силви Кирилов е великолепен за здравен министър. "Проблемът е дали ще може да организира здравна подкрепа, защото сериозната реформа изисква промени в законите. Неговата парламентарна група ИТН е много малка. Доброто решение е премахване на монопола на Здравната каса", изтъкна още гостът.

Кога ще имаме Национална детска болница

"Не знам кога и как ще бъде построена Националната детска болница. Решението за изграждането изисква проект и бизнес план. Преди половин година попитах и отговориха, че няма такива. Не съм сигурен дали в крайна сметка ще бъде изградена. Има концептуално противоречие в изграждането на такава болница. Дали не е по-правило да се инвестира във всички детски отделения в цялата страна...", заяви д-р Кацаров.

Гледайте целия разговор във видеото.