Украинският президент Володимир Зеленски пристига днес във Вашингтон, за да подпише споразумение за редкоземните материали със САЩ.
"Ще се срещнат в пространството. Големият въпрос е дали ще се срещнат във времето - по-скоро не. Зеленски иска да получи гаранции за бъдещето на неговата държава и нация. Тръмп разглежда споразумението като сделка - САЩ да получат пари за помощта, която вече са оказали. Те се разминават по всички ключови въпроси как се измерва миналото. Тръмп казва фантасмагорични цифри. Типична агресивна бизнес стратегия", коментира международният анализатор проф. Анна Кръстева в "България сутрин".
Тя добави, че играчите са трима и Путин ясно и категорично каза: "Ние сме готови да започнем сътрудничество за разработката на тези метали".
"Говори сякаш тези окупирани територии вече принадлежат на Русия. Немалка част от редките елементи са в окупираните територии. Говори сякаш става въпрос за руски залежи", изтъкна проф. Кръстева.
Според нея виждаме ескалация на бойното поле, но и засилващи се връзки между САЩ и Русия, докато Украйна отпада от масата на преговорите. Тя посочи, че Европа е отговорна за митологизирането на фигурата на Зеленски, докато той има над какво да работи, за да защити своята легитимност
Доц. Момчил Дойчев, съпредседател на Атлантическия съвет, на свой ред каза за Bulgaria ON AIR, че Тръмп е последователен в непоследователността си.
"След срещите му с Макрон и Стармър виждаме, че всичко все пак е договорено от екипите. Трябва да има смисъл отиването на Зеленски. В тази сделка няма гаранции за Украйна, каквито Зеленски иска. Огромни екипи ще влязат в Украйна за редките минерали и материали. Те са в районите, в които има руска окупация в момента", заяви той.
Според него Тръмп е допуснал грешка, казвайки, че крайният резултат от преговори за мир е позицията на САЩ.
"Европа се събуди и ще присъства заедно с Украйна. Не вярвам, че ще има окончателен мир, защото стратегията на Путин е съвсем друга. Тръмп не знае с кого си има работа, ще научи по трудния начин. Путинският режим вече може да съществува само в състояние на война", подчерта доц. Дойчев.
По думите му се наблюдава разколебаване в САЩ за приемането на Украйна в НАТО, което показва на Русия слабост.
"Гаранциите, които иска Зеленски, той ги разбира във военен план. Нещо, от което Доналд Тръмп упорито бяга. Той вижда гаранциите в икономически план. Той избягва военно обвързване. Как той вижда сделката: Европа може да поръчва оръжия на САЩ, плаща ги, след това ги доставя. Прехвърля грижата за бъдещето на мира изцяло на Европа. За себе си оставя икономическата част", анализира журналистът Валерий Тодоров.
Той уточни, че голяма част от редките метали са в Донбас, който е е окупиран на 62 процента от Русия.
"Русия опитва да продаде нещо, което все още не притежава. Ако САЩ се съгласят, тук се получава двоен аршин. Европа остава твърда в санкционния режим, докато САЩ опитват да приложат по-мек подход. Целта на руско-американската среща беше да уточнят какво ще се прави с дипломатическите представителства. Турция няма да участва в миротворчески контингент. Европа може да отдели 20-30 хил. души, което е крайно недостатъчно. САЩ отказват да гарантират геополитическо присъствие", каза още Тодоров.
Той отбеляза, че гаранциите са сложно нещо и за такива може да се говори, когато се постигне примирие, а след това и траен мир.
Гледайте целия разговор във видеото.
Снимка: Reuters