България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Може ли да отпадне нотариалната заверка при прехвърлянето на автомобил?

"Нотариусът носи отговорност за проверката за наличието на публични задължения", каза Димитър Танев

14.02.2025 | 10:40 Редактор:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x

Трябва ли да отпадне нотариалната заверка по реда на европейските стандарти при прехвърляне на моторно превозно средства - този въпрос бе обсъден на кръгла маса в Народното събрание. Всяка година процедурата по нотариална заверка на подписите при прехвърляне на МПС засяга между 250 000 и 400 000 души, а отпадането или облекчаването би довело до намаляване на административната тежест за гражданите и бизнеса.

"Преди години заверявахме подписите на договорите, но преди 7 години създадохме един информационен обмен с Министерството на вътрешните работи и Нотариалната камара, който е легализиран. Нотариусът не удостоверява подписа, а извършва над 10 автоматизирани справки, касаещи наличието на публични задължения, контрол по мерките за изпиране на пари. Това, което не се казва, е, че в един доклад на Държавния департамент на САЩ е посочено, че вторият най-разпространен способ за пране на пари в България е чрез продажбата на автомобили", каза председателят на Нотариалната камара в България Димитър Танев в студиото на "България сутрин".

Нотариусът става съдлъжник на продавача

Автоматизираният портал, чрез който нотариусът извършва проверки, ще установи има ли запори, на кого на името е, технически преглед.

"Едно от най-актуалните неща, което нотариусите правят от миналата година, за което той носи отговорност, е проверката за наличието на публични задължения - данъци, мита, социални осигуровки. Нотариусът не просто проверява, той става съдлъжник на продавача, ако допусне нарушение по този закон. Това е прецедент, няма друга частна професия, която да носи такава отговорност", допълни Танев в ефира на Bulgaria ON AIR.

Попитан дали е вярно, че ние сме единствените в Европа, които изповядваме сделките за коли пред нотариус, той отговори: "Това не е подход. Критерий може да бъде дали това, което правим ние, има резултат, а резултатът е налице. Това е сигурност за гражданите. Освен това, разходите не са високи, средно едно прехвърляне струва до 100 лв. Нотариусите сме малко на кръстопът, имаме много задължения и колегите са с основателни претенции, няма друга такава професия".

Според него трябва да се увеличат обикновените нотариални такси.

"Ние вложихме огромни инвестиции в Нотариалната камара", заключи Димитър Танев.

Гледайте целия разговор във видеото.

Как се справяте с непрекъснато нарастващите цени на храните?

С много лишения - храня се по-рядко и с по-некачествена храна.
11%
Купувам само най-необходимото и пазарувам основно храни и продукти на промоция.
47%
Свивам разходите за развлечения, пътувания и дрехи, за да имам достатъчно пари за храна.
22%
Правя си седмичен/месечен бюджет за храна и не го надвишавам.
8%
Доходът ми е достатъчно добър, за да не се налага да се лишавам от качествена храна.
11%
Общо 2700 гласа