Компанията майка на Facebook - Meta, прекратява програмата си за проверка на фактите от трета страна в казуса и ще премине към т.нар. "модел на общностни бележки".
"Свободата в Интернет е нещо доста лелеяно и самият Интернет дава усещане за свобода, но това е илюзорно усещане за свобода. Интернет никога не е свободно място, всичко може да бъде доста проследимо и много неща могат да се случват като процеси. Факт е, че Марк Зукърбърг иска да прекрати проверката на факти, а за крайния потребител в България това не е добра новина, защото това означава, че в социалните мрежи може да има всякаква информация", каза експертът по социални мрежи доц. Жюстин Томс в студиото на "България сутрин".
Тя поясни, че социалните мрежи, без наличието на фактчекъри, означава, че няма да има никаква цедка.
В TikTok не се спазват никакви правила
"Това означава, че всеки може да говори всичко, което със сигурност не е много добре. Фактчекърите изпълняваха много важна задача - да казват правилната гледна точка с проверени факти, както го прави класическата журналистика. Бяхме свидетели съвсем наскоро какво се случи в съседна Румъния, но в друга платформа - TikTok. Там не се спазват никакви правила, няма цензура, видяхме влиянието върху цялото общество и тази вълна на дезинформация", допълни доц. Томс в ефира на Bulgaria ON AIR.
По думите ѝ Facebook в България е изключително силна социална мрежа.
"Всякаква информация ще достига до младите без цензура. Сега ще се разчита много повече на самосъзнанието на хората, няма да има независими фактчекъри, което означава, че хората трябва сами да докладват и да са хиляди пъти по-активни, когато виждат информация, която е заблуждаваща. Ще виждаме все по-често расистки обиди, хората от всякакви маргинални групи - мигранти, ЛГБТИ, дори други по-малки групи, ще бъдат значително по-дискриминирани", коментира експертът.
Предисторията на Тръмп със социалните мрежи
Доц. Томс поясни, че България е с една от най-добрите регулации в интернет пространството и е убедена, че регулациите са свързани с новата администрация на Доналд Тръмп.
"От една страна, когато Meta спре да работи с тези НПО-тa, които досега правеха фактчекърите, се облекчава финансово, но от друга страна няма как да не го свържем с встъпването в длъжност на новия американски президент. Знаем цялата му предистория, свързана със социалните мрежи. Тръмп иска да покаже, че дава свобода", добави доц. Жюстин Томс.
Тя смята, че собствениците на социалните мрежи са доста фриволни и често си менят мнението.
"Социалните мрежи са бизнес, в който всички ние участваме и спонсорираме той да процъфтява. Хората понякога трябва да правят дигитални диети, трябва умишлено да намаляват времето в социалните си мрежи", апелира гостът.
Доц. Tомс е на мнение, че трябва да оставим изкуствения интелект "изцяло свободен".
"Единственото спасение за човечеството е изкуственият интелект да подлежи на дадени регулации, защото в противен случай до 10 години ще деградираме като общество. Последствията ще са страшни. Ясно е, че изкуственият интелект ще остави хора без работа", заяви още гостът.
Гледайте целия разговор във видеото.