fallback

Откога ще плащаме за количество изхвърлен боклук?

2026 г. ще имаме задължението да въведем този принцип, каза Цветелина Симеонова-Заркин

10.01.2025 | 11:15 Автор: Беатрис Младжова

Броят колко боклук изхвърляме и по колко хора живеят в едно домакинство в София. Това предвиждат промени в Наредбата за определяне и администриране на местни такси и цени на услуги, които са качени за обществено обсъждане. 

"Този въпрос се обсъжда от 2015 г. Ефективно това изменение все още не се прилага и постоянно се отлага. Последно 2026 г. ще имаме задължението да въведем този принцип. Целта на общината е освен да спази нормативното изискване, да създаде справедлива система за разпределяне на разходите, но и също да стимулираме намаляването на отпадъците и да имаме един по-чист град", заяви общинският съветник от ПП-ДБ Цветелина Симеонова-Заркин в "България сутрин".

Жителите ще трябва да декларират информация за жилището си

По думите ѝ Европа върви към нулеви отпадъци, прилагат се политики и е редно София да се присъедини към тези процеси.

"Чрез декларация искаме да съберем информация, за да изберем най-добрата система, която да гарантира справедливото разпределение на разходите за услугите. Декларациите, които са предложени, са 3 вида - първата засяга жилищните имоти, втората засяга нежилищните имоти и е насочена към физическите лица. Има и насочена към юридическите. Събираме данни за брой ползватели на услугата, специфики за имота и количество отпадъци на годишна база", допълни Симеонова-Заркин за Bulgaria ON AIR.

Срокът е до септември

Предвиденият срок за попълване на декларациите е от януари до септември, което ще даде достатъчно време да се проведе активна информационна кампания, а целта е следващата година да можем да въведем най-добрата система.

"Призоваваме гражданите да бъдат максимално активни, обективни и честни. Общата цел да се въведе този принцип замърсителят да плаща. Той не е нов. Активно започва да се въвежда в Европа през 90-те години", коментира гостът.

Редно е да плащаме за една услуга спрямо нейното ползване, на мнение е Симеонова-Заркин.

"Законодателят е определил основите, върху които ние можем да изберем системата, а как ще бъде разработена, ще бъде взето като решение, когато обобщим информацията. Това, за което ще плащаме, е смесеният битов отпадък. Хората започват да имат все по-устойчиви навици. Трябва да го направим максимално удобно", посочи тя.

Гледайте целия разговор във видеото.

fallback
Още от България сутрин
fallback