ГЕРБ прекрати преговорите за кабинет и най-вероятно праща страната на осми поредни избори. Партията на Бойко Борисов обвини за провала на преговорите "Демократична България".
Причината е, че ДБ не приема кандидатите за премиер, които ГЕРБ предлага. След като първоначално спечелилата изборите партия предложи за министър-председател лидера си Бойко Борисов, ГЕРБ обяви, че е предложил и Росен Желязков, но "Демократична България" отхвърлила и него.
"В началото на годината отново сме пред дилемата дали шансовете за съставяне на кабинет с редовно правителство клонят към статистическа грешка, или все още има шанс. Не съм сигурна, че преговорите са се провалили. Вчера видяхме декларация от пресцентъра на ГЕРБ, че слагат край на преговорите. Време няма. Президентът трябва да връчи мандата. Според Конституцията мандат се връчва на кандидата за премиер. Това име трябваше да бъде обсъдено", коментира социологът Елена Дариева в студиото на "България сутрин".
По нейни думи, ако преговорите наистина са приключили, въпросът е чия е вината и кой има интерес от провала. Аргументът, че не е постигнат консенсус за премиер, не е достатъчен, смята гостът.
Според Дариева неуспехът показва по-голям проблем с политическата нестабилност и възможните дългосрочни последици за страната. Въпросът е дали наистина се търсят решения, или интересите на определени групи преобладават.
"Аз виждам лош знак в това ГЕРБ да предложи Борисов, когато беше ясно, че останалите няма да го подкрепят. Видя се, когато се гласуваше председател, че кандидатът на ГЕРБ получи подкрепа само от ГЕРБ. За мен това е лош знак и показва, че ГЕРБ не са имали надежда за правителство", заяви политологът проф. Николай Найденов пред Bulgaria ON AIR.
Той добави, че когато се отхвърлят двама кандидати, всеки обикновен зрител би могъл да си помисли, че "Демократична България" всъщност има за цел да вземе властта. Това поведение е част от политическата игра, в която отказът от подкрепа за предложените кандидати може да бъде интерпретиран като опит за осигуряване на по-добра позиция в бъдещите преговори.
Последствията от провала на тези преговори могат да бъдат сериозни. Политическата нестабилност продължава да нараства, а страната рискува да попадне в състояние на неуправляемост. Въпреки че в краткосрочен план политическите лидери могат да се опитват да печелят време, в дългосрочен план те ще понесат електорални щети, обърнаха внимание гостите.
Според тях вероятността от нови избори нараства. Въпреки че има някои надежди за постигане на консенсус, политическата динамика и стратегическите интереси на различните формации правят бъдещето на преговорите несигурно.
Гледайте целия разговор във видеото.