fallback

Живеем във век на крайности, дискриминацията и радикализацията се задълбочават

"При тероризма винаги има политически елемент", каза д-р Мариян Карагьозов

03.01.2025 | 11:49 Автор: Искра Ангелова

Като че ли и двете атаки в САЩ - в Ню Орлиънс и в Лас Вегас, бяха бързо разследвани от ФБР и там има ясна връзка с "Ислямска държава". Голямата причина е нарастването на поляризацията в обществото по света, нарастването на радикализацията. Едновременно с това имаме икономически неравенства, съчетани с огромна политическа поляризация в САЩ. Радикализация много лесно се поражда, но трудно се лекува. Това каза д-р Мариян Карагьозов от Института за балканистика при БАН в студиото на "България сутрин".

Той предупреди, че когато има вълна от терористични атаки, има вероятност и от следващи такива.

"В последните години в Европа ислямски радикали не са извършвали големи атаки. Атентатът в Германия беше извършен от човек, който е антимюсюлмански настроен, привърженик на велик Израел, подкрепя израелската политика. Там не можем да говорим за връзка с ИДИЛ. В Черна гора не е ясно терористичен ли е мотивът, битов ли е, криминални ли са подбудите", допълни д-р Карагьозов в ефира на Bulgaria ON AIR.

Дискриминацията е сред причините за атаките

По думите му живеем във век на крайности.

"Имаме проблем с националната култура, въпросът каква общност сме. Това води до дискриминация, огромен процент от мюсюлманите в Европа, които са извършвали въоръжени атаки, споделят, че дискриминация, която са изпитали, е една от причините, които са ги тласнали. Сред тях има както бедни хора, които са били в затвора, така и лекари, адвокати. В Германия извършителят на атаката е лекар", коментира гостът.

Според него мерките на полицейско ниво в Европа и САЩ са на доста високо ниво.

У нас не приемаме различните

"Виждаме, че и това не е достатъчно. Трябва да се потърсят социалните и обществените корени на това явление, ако искаме да го разбираме и да се борим с него. При тероризма винаги има политически елемент. И ако в случая в Черна гора няма политическо искане, не бих го квалифицирал като тероризъм", добави Мариян Карагьозов.

Той смята, че у нас проблемът е тоталното неприемане.

"Напоследък автомобилите са предпочитано оръжие, защото са по-лесно достъпни. Ако терористът иска да се измъкне, той дълго планира пътища за бягство, как да се сдобие с фалшиви документи и пари. Но ако той е готов да загине на мястото на атентата или в престрелка с полицията, това облекчава планирането на подобна атака", подчерта д-р Карагьозов.

Гледайте целия разговор във видеото.

Ще успеят ли да съставят редовно правителство?

Не, съвсем скоро отиваме на поредните избори.
47%
Да, ще имаме редовно правителство с дълъг мандат.
13%
Да, но коалицията ще има само няколко месеца живот.
31%
Не се интересувам от политика.
9%
Общо 687 гласа

fallback
Още от България сутрин
fallback