2024 беше година на значими събития и лични постижения за репортера и продуцент на Bulgaria ON AIR Благовест Илиев, който се отличава с умението си да разказва човешки истории.
"От страна на църквата годината беше тежка, динамична. След продължително боледуване през месец март загубихме патриарх Неофит. Малко преди това почина неговият брат, диригент на хора при патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" - доцент Димитър Димитров. Дни преди това пък загубихме и сливенския митрополит Йоаникий", коментира журналистът в студиото на "България сутрин".
Тези загуби бяха сериозен удар за българската църква, но изборът на нов патриарх донесе надежда и обединение, на мнение е Илиев.
Политика и избори
През годината България премина през поредните избори, които Благовест Илиев отразяваше активно.
"Отразявахме изборите, гостувал съм през годината тук, за да коментираме това, което ние правим като журналисти, но определено на всички вече ни омръзна. Надяваме се 2025 година да даде разума, който е нужен на политиците", каза Илиев за зрителите на Bulgaria ON AIR.
Той изрази надежда, че новата година ще донесе по-добри решения и повече стабилност в политическата сцена.
Историите, които вдъхновяват
Репортерът има особен афинитет към човешките истории, които разказва.
"Историите ги намирам спонтанно. Преди години, когато започнах да уча във Факултета по журналистика, професор Тотка Монова ни каза, че от всяко нещо може да се роди новина, стига да знаеш как да я реализираш като такава. Смятам, че новините трябва да бъдат за хората и за да бъдат за хората, трябва хората да бъдат в тях", сподели Илиев.
За него важни не са само официалните събития, а истинските истории на обикновени хора, които могат да вдъхновят и мотивират.
Академичният път и преподаването
През 2024 година Благовест Илиев стана доктор по "Телевизионна журналистика" и продължи да преподава на студенти.
"Изобщо не съм подозирал какво искам да ми се случи в професията и в академичен план. Аз имам предимството да преподавам сега на студентите в специалността "Комуникационен мениджмънт". Защо академичен път на такава възраст, 28 години? Малко хора се осмеляват, но смятам, че хората, които имат практически опит, трябва да влизат при студентите, за да дават това, което те са видели от центрофугата на медийната среда в България", каза още гостът в студиото.
Гледайте целия разговор във видеото.