34 млн. лв. бяха пренасочени към Държавен фонд "Земеделие". Въпросните пари са предвидени за дейности по Стратегията за развитие на научните изследвания и Националната пътна карта.
"Ние сме координатори, зад нас стоят доста повече организации. Парите не са само за БАН. Всеки един от партньорите ни ще бъде ощетен. Това е допълнителна дейност към основната, която те извършват. Имаме много малък период за реакция. Надяваме се, че хората, от които зависи решаването на този проблем, ще имат добрата роля и ще разберат, че тези средства наистина се използват", заяви проф. Кирил Симов от БАН в "България сутрин".
По думите му повечето хора в техния институт работят по инфраструктурата и те ще трябва да бъдат освободени.
"За да изградим специалисти, обикновено минават две години в подготовка. Много хора ще си тръгнат и ще мине период, докато се навакса тази загуба. Липсата на кадри е основното. Много по-трудно ще поканим един студент да стане докторант, когато той знае, че това се е случило веднъж и може да се случи по всяко време", подчерта той пред Bulgaria ON AIR.
Единствено от МОН са заявили, че средствата все пак трябва да бъдат предоставени на БАН.
Учените са обвързани с партньори в две европейски структури, с които имат общи проекти. Те ще трябва да бъдат прекъснати.
"Нашата инфраструктура има международен борд, който ни посещава всяка година, за да оцени какво сме направили. И това ще бъде прекъснато", посочи още проф. Симов.
Гледайте целия разговор във видеото.