Добра практика е да ограничаваме максимално достъпа до нашите профили, за да усложним живота на т.нар. "социални инженери" - хората, които ни наблюдават и се опитват да направят нещо против интересите ни чрез въвеждането ни в заблуждение. Това каза експертът по киберсигурност Христиан Даскалов в "България сутрин".
Всеки един профил във Facebook, Instagram или друга мрежа може да бъде публично достъпен за всеки в Интернет, може да го направим и достъпен по-ограничено - само до нашите контакти, отбеляза той.
"Това е първа задължителна стъпка, за да станем по-сложни за атаки. След това има и други практики, включително да се грижим едни за други. Често познати приятели ви тагват в публикации от типа "Харесай тази снимка, за да спечелиш в томболата" - това също е познато за социалните инженери, около това се развиват атаки. Не бъдете векторна атака срещу вашите познати", посъветва Даскалов пред Bulgaria ON AIR.
Важно е какво споделяме в социалните мрежи
"Има нещо много актуално сега. Пазете и физическото си лично пространство, вашите жилища, апартаменти по празниците. Има такава зачестяваща измама - почти всички сме в групи във Viber с нашите съкварталци и от време на време някой пита дали някой няма да е вкъщи на Коледа, тъй като иска да мине с коледарчетата. Това е измама. Като кажеш, че няма да си вкъщи, твоят апартамент отива в някой списък за проверяване, но не от коледарчета", даде пример Даскалов.
Експертът посъветва да бъдем мнителни, когато споделяме информация от ежедневието си.
"Статистиката показва, че повечето измами в интернет се случват с цел да бъде откраднат достъпът до нашия профил, да ни примами да споделим нещо. Първичното усещане, че ще споделя снимка и ще стана уязвим, невинаги е вярно. Измамниците се стремят да извлекат такава информация, че да влязат във вашия профил и да си напазаруват каквото им е необходимо. Избягвайте да натискате на различните реклами, които сега се появяват, за ултраголеми промоции. Пазарувайте от доверени сайтове", каза още Даскалов.
Експертът изтъкна, че често трябва да проверяваме за актуализации, както да проверяваме и банковата си сметка.
"Ако нямате нотификация за това какво се случва като движение, когато платите, ставате уязвими. Проверявайте актуалното състояние на приложенията и на онлайн банкирането. Редовно прочиствайте и своя браузър", обобщи Даскалов.
Гледайте целия разговор във видеото.
Снимка: pixabay