България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Децата със специални потребности не са забравени и не са сами

Христина Бабалова разказа как им осигуряват все по-голям достъп до спортни дейности

18.12.2024 | 11:29 Редактор:

Клубът СОП Спорт Самбо за развитие е обявен за клуб на годината от "Спешъл Олимпикс България" за предоставянето и достъп до спортни дейности на деца и младежи със Специални потребности и обучителни затруднения.

"За нас това е огромна чест. Председател съм и на спортния клуб. Обединихме се с тази идея - да има спортни активности за колкото се може повече деца със специални потребности. Спортът е неразделна част от живота на децата и младежите със специални потребности. Това признание ни дава сили да продължим напред. Ние сме една общност, която е припознала идеите за спортни активности", коментира в "България сутрин" Христина Бабалова - съучредител на Сдружение "Аутизъм – образование, бъдеще и и възможности".

Гостът отбеляза, че преди дни в Смолян са успели да открият зала за спортни активност за деца със специални потребности. 

"Спортът е ежедневието. Нещата се получават много добре. Треньорите показват много лесни упражнения, които може и вкъщи да се правят. Нашите треньори са много сърцати и активни. Родители припознават как да помагат в залата за спортни активности. Винаги в упражненията са по двама-трима, едно детенце помага на друго, което е по-назад", посочи Бабалова за Bulgaria ON AIR.

"Всяка наша тренировка започва с химна на България, всички деца го знаят и го очакват с ръка на сърцето", отбеляза тя.

Докъде стигна изграждането на Вила "АутистикА"

"Тази година беше много активна за нас, успяхме да направим много неща. Отвън къщата е изцяло готова, вътре сме много напред. Пожелаваме си през 2025 г. вече да сме в нея. Вътре ще имаме двигателна зала, на двора ще имаме спортна площадка. Имаме довършителни работи, на етап врати сме. Базата е на 4 етажа, може да ни отеснее за всички идеи, които имаме. 70-80 деца и младежи ще могат да се съберат във вилата", обясни Бабалова.

"Всяка помощ ни е добре дошла. Не е животоспасяващо, но е животозастрашаващо. Явно не достигаме много до хората. Специалисти няма в доста сфери. Няма обучени кадри. Затова родителите започват да се обучават. Работата със специални деца е много трудоемка", изтъкна още гостът. 

Гледайте целия разговор във видеото.