fallback

Над 1 млрд. души по света са активни пушачи и СЗО си постави глобална цел

Производителите настояват за така наречените прогресивни регулации

17.12.2024 | 12:15 Автор: Искра Ангелова

По-ефективните регулации, по-достоверните и достъпни данни за потребителите и по-активното сътрудничество между производителите, регулаторите, учените и обществото ще ускорят прехода към бездимно бъдеще. Това е един от изводите от дискусиите в Международна научна конференция, която се проведе в Лондон.

На събитието изследователи, лекари и експерти от целия свят дискутираха какви са предизвикателствата пред намаляването на тютюнопушенето.

Намаляването на тютюнопушенето е непрекъснато променящо се поле в науката и медицината, и е необходимо активно сътрудничество за постигането на високи резултати. Производители, изследователи, лекари и други експерти се обединяват около мнението, че са необходими по-ефективни регулации и по-строги лицензионни режими в тази сфера.

Двата основни стълба за намаляване на тютюнопушенето

Производителите настояват за така наречените прогресивни регулации, при които се разчита на научните постижения в тази област и се информира се обществото за тях.

"Директивата за тютюневите изделия на ЕС е адекватна регулаторна рамка, но едно от предизвикателствата в момента са незаконните продукти на пазара", каза директорът "Научни изследвания" в BAT д-р Джеймс Мърфи.

Според изследователите науката трябва да е водеща при вземането на решения за бъдещите регулации по отношение на тютюнопушенето. Подходът Tobacco Harm Reduction за намаляване на вредата от тютюнопушенето разчита на два основни стълба. Единият е научната и развойната дейност зад продуктите с намален риск, а другият е промяната в поведението на потребителите.

България е на първо място по пушачи в ЕС

Над 1 милиард души по света са активни пушачи. Глобалната цел на Световната здравна организация е делът на пушачите да бъде намален до 5% от населението. При постигане на този резултат, ще можем да говорим за бездимно общество.

Швеция е един от светлите примери в областта на ограничаване на тютюнопушенето. Между 2012 и 2024 г. делът на пушачите в страната е намалял от 15 на 5,3% с помощта на правителствени политики. Средно за ЕС този дял е около 20 на сто, като по данни на Евростат през 2023 г. България е на първо място с дял от 28,2% на активните пушачи.

Според д-р Джеймс Мърфи, ако моделът на Швеция бъде репликиран, могат да се спасят 3,5 млн. живота в Европа.

Вижте повече в репортажа на Петя Кертикова.

Снимка: БГНЕС

fallback
Още от България сутрин
fallback