Млад български учен разработи и патентова метод за следене на пациенти чрез видеонаблюдение, базирани на изкуствения интелект.
"Това е изобретение, което представлява камера, свързана към компютър. Има малка група от болните от епилепсия, които не могат да се лекуват с лекарства и когато получат пристъп, някой трябва да се намеси. Те най-често се наблюдават от свои близки или клиники с медицински персонал. Открихме, че видеонаблюдението е безконтактно и не налага дейности от пациента", каза създателят от института GATE Симеон Карпузов в "България сутрин".
Той обясни, че моделът, който са изработили, достатъчно добре описва събитията, които се случват.
"Когато записваме видео, следим за наличието на определен тип движения, свързани с аритмиката на епилептичния пристъп. Те са много характерни. Нямаме база данни. В клиниката има голям брой пациенти и през голям екран има някой, който ги наблюдава. Вкъщи, когато става това нещо, има роднина или друго лице, и при наличието на опасност има силен звуков сигнал, който да хване вниманието на другия човек", допълни Карпузов за Bulgaria ON AIR.
Според него е нужна голяма прецизност в работата с модела.
"Идеята дойде от моя научен ръководител Георги Петков. Той е български учен, който 10 години се занимава в областта. Аз работя по този проблем от година и половина. В момента се прилага експериментално със съдействието на клиниката", коментира гостът.
Всяко нещо, което допринася към човешката работа, би било много полезно, категоричен е Карпузов.
"Като всяка такава система работата не е перфектна. В 95% от случаите дава точен резултат. Фалшивите позитиви не са толкова опасни. Неврологичните болести са в нашия фокус. Такъв е профилът на нашия институт. Радвам се, че намерих това място, защото има свобода на действие. Използваме изкуствения интелект да настроим допълнително нашия метод и да повишим неговата ефективност", посочи още той.
Гледайте целия разговор във видеото.