България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Или няма да има редовен кабинет, или ще бъде с кратък живот

Милен Любенов и Георги Проданов казаха какви са пречките пред редовно правителство

16.12.2024 | 10:40 Редактор:

От коалицията ГЕРБ-СДС поискаха повече време от президента, за да проведат разговори с потенциалните партньори, преди да им се връчи мандат за съставяне на кабинет. Разговорите явно ще продължат до празниците.

"Това е печелене на време. Трудно ще бъде съставянето на правителство. Ако имаше реално желание, разговорите трябваше да започнат веднага след края на изборите. Има много трудности при формиране на правителство, включително това, което се случва вътре в ПП-ДБ. Видяхме разделение в редицата - веднъж в избора на председател на парламента и втори път при преговорите за съставяне на правителство", каза политологът Милен Любенов в "България сутрин". 

Според политолога Георги Проданов ГЕРБ, благодарение на това, че доминира, може да налага правила в момента.

"Виждаме опит ГЕРБ да се възползва от ситуацията, ако може да направи правителство, да го направи в своя полза. Това, което ще бъдат принудени да направят ПП-ДБ, би изисквало обяснение защо го правят, и ако не донесе успех - защо са го направили. Същото е и при БСП. ИТН са всеядни и едва ли ще има сериозни електорални последици. Натрупването на напрежение в ПП-ДБ е такова, че нещата отиват към разделяне или към по-ясно формулирано партньорство", обясни той за Bulgaria ON AIR.

По думите на Любенов, макар сега да излиза математиката, се очаква решението на Конституционния съд, което може да обърне реда на нещата.

"Ако "Демократична България" са склонни на компромиси и управление с ГЕРБ на всяка цена, това ще има тежки последици за самата формация на следващи избори. Ако се сформира кабинет, ще бъде краткотраен. Пречките са многобройни. И БСП, и ИТН ще имат важна роля в мнозинството. ПП-ДБ не са склонни да участват в такова правителство", поясни гостът.

В последната седмица прокуратурата се явява като нов играч на терена, посочи Проданов.

"Прокуратурата обикновено много дълго защитава една теза, която пада във всички съдилища. Във всяка манипулация трябва да има малко истина", отбеляза политологът.

Гледайте целия разговор във видеото.