Миньори излязоха на протест в центъра на София, заради намерението на правителството да въведе допълнителен данък от 15%, който е заложен в проектобюджета за 2025 година.
"Минният бранш има опит в протестирането, можем да съберем хора за 6 часа. 15% данък, има ли ги тези пари, сигурни ли са, че ги има - много въпроси ни изкараха на протест. Ако нямаш пари и взимаш от някого, рекетирайки го - то е като група разбойници да рекетират деца, биейки ги", коментира синдикалистът от КТ "Подкрепа" Александър Загоров в студиото на "България сутрин".
Увеличението на данъка може да доведе до отлив на кадри
"Това е бизнес, трудно е да хванем някого и да го помолим да работи в мина. Условия се създават с години, за да има традиция и кадрово обезпечаване. Целият свят търси метали, които са ценни за различни промишлености. Готови хора ще се насочат към други светове", убеден е Загоров.
В ефира на Bulgaria ON AIR той посочи, че около 22% от парите в едно предприятие се отделят за заплати.
"Коледните настроения са "защо не отидем да направим нещо повече от митинг". Миньорите от "Марица Изток" не настоявахме да дойдат, те имат да протестират за много повече неща. Тази дупка не е миньорска дупка, тя е финансова", заяви Загоров.
19 000 са пряко заетите миньори
Синдикалистът уточни, че реално ангажираните в сектора са много повече. И промяната излага на риск работните им места.
"Това е краят на света за някои хора. Ако не получават заплата, те не могат да издържат семействата си. Ако това продължи, протести ще има. Видимо има неразбирателство във властите", каза още Александър Загоров.
Гледайте целия разговор във видеото.