България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Грузия ще излезе от кризата с много сериозно насилие

Това прогнозира бившият зам.-външен министър Милен Керемедчиев

06.12.2024 | 11:37 Редактор:

"Масовите протести в Грузия не са от вчера и досега не са променили решението на правителството да прокарва спорни закони. Вижда се втвърдяване на позицията на правителството. Напрежението ще продължи. Населението е разделено почти 50 на 50. Разделението е и на млади срещу по-възрастни. Младите се чувстват разочаровани, докато по-възрастните го приемат като нормален процес, че не се вижда перспектива за еврочленство", коментира бившият зам.-външен министър Милен Керемедчиев в "България сутрин".

Гостът изтъкна, че членството на Грузия в ЕС е заложено в Конституцията на страната.

Керемедчиев направи паралел със случилото се в Молдова. И двете страни получиха статут на кандидатки за ЕС, и двете общества са разделени 50 на 50.

Намесата на Русия и пасивността на ЕС

"Вижда се ясно, че има външна намеса, тя е от Русия. Това се случва в Молдова и Грузия, когато и двете страни изявяват желание за започване на процеса да станат част от ЕС. Тук вина има и Европейският съюз. В момента в ЕС ври и кипи, виждаме какво се случва в Германия, Франция, Италия, Нидерландия, Унгария. Печелят партии, които са скептични относно бъдещото разширяване на ЕС. ЕС дава сигнали, че страните членки искат да се реформират и тогава да говорят за приемане на нови членове", обясни бившият зам.-външен министър пред Bulgaria ON AIR.

Как Грузия ще излезе от тежката ситуация

Керемедчиев не вижда индикации за нови избори в Грузия, а президентските такива също са с неясен резултат и ще покажат лакмуса на настроенията в населението. 

По думите му, ако Грузия излезе от кризата, ще го направи с много сериозно насилие. Много е вероятно безредиците да прераснат в по-големи бунтове и да се окаже натиск върху правителството, което подхожда брутално и по Съветски, подчерта Керемедчиев.

САЩ бяха един от най-близките сътрудници на Грузия, обучиха цялата им администрация, подпомагаха армията им. Но планът на Русия е за създаване на буферни зони за конфликт, от които може да се задействат напрежения. А държава с военен конфликт не може да бъде приета за член на ЕС или НАТО, стана ясно още от думите на анализатора.

Снимка: БГНЕС