Предстои пореден опит за избор на председател на 51-ото НС, като този път ще има поне едно сигурно ново име в предложенията - Атанас Атанасов.
"Трудно е да кажем какво ще решат партиите до утре. Ако ще вървим към правителство, председателят на НС трябва да е от управляващото мнозинство, което би се формирало. Не приемам тезата, че парламентът не може да работи, защото няма избран председател. Могат да се изберат зам.-председатели, парламентарните групи. По логиката на българското законодателство нямат пречка, това е най-учудващото. Заседават, за да избират само председател", коментира бившият министър на транспорта Петър Мутафчиев в студиото на "България сутрин".
Той определи като "трагична" ситуацията, ако битката за председател на НС е битка за следващ служебен премиер.
Президентът може да сложи точка на безпътицата
Лидерът на "Консервативна България" Борис Ячев подчерта, че за да се излезе от "блатото за избор на председател", трябва да бъде разграничен от идеята, че той ще е бъдещ служебен премиер.
"Каквото и мнозинство да се създаде, ще е с много кратък живот. От "Синя България" изпратихме писмо до президента, с което искаме той да излезе от ролята си на пасивен наблюдател и да направи официално изявление пред НС, с което да поеме ангажимент, че няма да посочва който и да е бъдещ председател на НС за служебен премиер", съобщи Ячев.
Загуба на избиратели
В ефира на Bulgaria ON AIR той отбеляза, че никоя формация не иска да се окаже причина за разваляне на потенциално правителство, защото това ще означава загуба на електорат.
"ИТН разтури четворната коалиция и не влезе в НС, ПП февруари-март развали сглобката - падна наполовина резултатът им. Партиите се изчакват да видят може ли да се направи сглобка и кой ще поеме ангажимента за разтурянето ѝ и ще понесе щети", каза Ячев.
Петър Мутафчиев изрази мнение, че недоверието на избирателите не е към партиите, а към някои лидери и ги призова за дадат заден и да предоставят път на други лица.
"Политика се прави не по мейл, а като пишеш политики. Трябва да се намерят хората, които могат да правят диалог, компромиси, могат да променят политиката. Борисов да си беше посипал главата с пепел, а не да констатира след 12 г. управление, че държавата е разбита и друг е виновен", заяви още бившият транспортен министър.
Борис Ячев обясни изчерпаното доверие: "Тези, които са в парламента, повечето са били в управляващи конфигурации. Безразборна смяна на партньорите води до тотално изчерпано доверие. С едни и същи играчи, едни и същи раздавания на карти игра не може да се получи. Трябва да има разбутване на статуквото, нов парламент, с нови политически фактори".
И двамата не са оптимисти за избор на председател на Народното събрание при поредния опит.
Гледайте целия разговор във видеото.