Нужно е енергийният регулатор да направи по-гъвкави условия за заплащане на сметките за ток. Това мнение изказа икономистът Владимир Каролев в Сутрешния блок на България Он Ер.
"Вместо да направи някакви гъвкави опции, те направиха нещо друго - за да се отчита сметката всеки месец, това означава ЕРП-тата да пращат хора всеки месец, за да ги отчитат, а това са допълнително пари. Регулаторът не им одобрява тези пари и не се съгласява ЕРП-тата да инвестират в така наречените смартметъри, което автоматично ще премахне спора дали сметката е направена на време или не и всеки ще може да я види на смартфона." - обясни Каролев.
Енергийният регулатор не предприема стъпки към по-гъвкави условия, защото това означава инвестиции, а тях трябва да ги платят потребителите, допълни Каролев.
"Основните проблеми в сектора "Производство и разпределение на ток" са: Първо изключително агресивно в много малък период от време - 2007 - 2010 година в България бяха инсталирани със съгласието на два поредни парламента и две поредни правителства много повече фотоволтаици малко над 1000 мегавата, малко повече отколкото ни трябва, за да изпълним Директивата за 16% от крайното потребление на енергия в България от възобновяеми източници, но фотоволтаиците не са единствените възобновяеми източници."
Вторият проблем са така наречените когенерации, коментира Каролев.
"Директивата тук - ако някой дойде от ЕС, за да ни провери, ще има големи глоби и ще трябва да плащаме и да връщаме пари." - прогнозира Каролев.
Чуйте коментара на Владимир Каролев за промените в закона за Енергетиката в следващия видео материал: